kaart levert de artikeltotalen, en daardoor opnieuw een controle op de perceelkaarten. Tevens vindt men daarop, als belangrijk gegeven, het volledig adres van de „hoofdeigenaar" (in vele gevallen: van de eigenaar). De tenaamstellingskaart verraadt (ook de totaal- kaart geeft een indicatie daaromtrent), of het gaat om eigendom, of een van eigendom verschillend zakelijk recht, en in het laatste geval, wie de bloot eigena(a)r(en) is (zijn). De artikelkaart geeft hieromtrent geen uitsluitsel. Wel wijst zij, evenals de totaalkaart, door de eventuele toevoeging „en cons." op verdeelde eigendom (of een ander zakelijk recht). Om de na(a)m(en) van de mede-eige- na(a)r(en) te vinden, hebben we weer de tenaamstellingskaart(en) nodig, enz. De kaarten vormen dus een onverbrekelijk samenhan gend geheel. Of men ze werkelijk allemaal nodig heeft, hangt enigszins van de omstandigheden af. Wil men alleen maar weten of een bepaald iemand „in het Kadaster" voorkomt, dan heeft men alleen de artikelkaarten nodig. Men vindt dan eventueel ook nog welke percelen hij (zij) „op naam" heeft. Is men daarmee voldaan, dan behoeft men niet verder te zoeken. Waarschuwing. Men moet zich door de in de voorgaande hoofd stukken behandelde „Complicaties" en „Bijzonderheden" niet van de wijs laten brengen. Ze zijn uiteraard meer uitzondering dan regel. Een geval als verondersteld bij Plomp ,die gedacht werd én eigenaar, én consort, én vruchtgebruiker te zijn, komt in de praktijk natuur lijk slechts hoogst zelden voor. Het geval is dan ook slechts ter demonstratie uitgewerkt. Zo zullen ook niet bij elk perceel aan tekeningen, en zeker niet verschillende aantekeningen tegelijk, voorkomen. Evenmin zullen elk ogenblik bij één artikel meer totaalkaarten nodig zijn. VIII. De fiercelenregisters AHet register nr. jia. Dit register is reeds enige malen ter sprake gekomen. Het bevat in de eerste plaats dezelfde gegevens als het huidige Reg. nr. 71. Dus: (gemeente, sectie) perceelnummers, aanduiding van de ligging van een perceel (blad, letter en nummer van de ruit), en de grootte. Maar, gecombineerd met de vermelding, van het artikel waarop een perceel is geboekt, is thans, en dat is het verschil met het huidige Reg. nr. 71, een verwijzing opgenomen naar de overgeschreven akten, naar het Reg. Registratie nr. 51, of naar een ander stuk, of ook wel een wetsartikel, waarop de tenaamstelling van het perceel berust, en op grond waarvan het op het artikel in kwestie is geboekt. Hoe deze combinatie er in de praktijk uitziet, blijkt ^eer het beste uit een Voorbeeld. Zie afb. 13. Dit voorbeeld is een fragment uit het Reg. nr. 71a van de gem. Wester- schouwen. En wel: sectie E, nummers 454 en volgende. We zien uit dit voorbeeld, behalve de reeds genoemde gegevens in de kolom men 1-6, en de ook in het huidige Reg. nr. 71 voorkomende kolom men: Nummers der vervallen percelen, enz., en: Nummers der nieuwe percelen, enz., dat in kolom 8 voor elk perceel twee regels 307

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 37