RECHT EN ADMINISTRATIE W. JOOSTEN, Een nieuwe kadastrale boekhouding Gaarne voldoe ik hierbij aan het door het bestuur van de Veieni- ging voor Kadaster en Landmeetkunde tot mij gerichte verzoek tot het houden van een inleiding over wat in de dienst bekend staat als de proef Zierikzee. Deze proef behelst het toetsen aan de praktijk van een nieuwe kadastrale boekhouding en een andere administratie van de plaats gehad hebbende overschrijvingen. De aanleiding tot het nemen van deze proef aan het kantoor Zierikzee vormden de herverkaveling en de gemeentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duiveland, waarvan de gelijktijdige toepassing tot een dusdanige veelheid van in de bestaande admini- stiatie aan te brengen veranderingen zou leiden, dat deze wel tot een algehele vernieuwing van alle kadastrale en hypothecaire administratieve bescheiden zou noodzaken. In dit laatste en in de omstandigheid dat van een „kleine" bewaring kan worden ge sproken ligt de verklaring opgesloten dat juist de bewaring Zierikzee voor de te nemen proef werd aangewezen. Alvorens over te gaan tot de bespreking van de te beproeven administratie, wil ik opmerken dat ik gezien de mij toegemeten tijd slechts een korte beschrijving zal geven van de nieuw ingevoerde kadastrale bescheiden en van hun doel en functie, en dat de heer Mottier, hypotheekbewaarder te Zierikzee, zal toelichten op welke wijze van de verschillende gebieden, te weten die van de herverkaveling, die van de gemeentelijke herindeling, en van de onveranderd gebleven gedeelten van Schouwen-Duiveland, de nieuwe boekhouding is totstandgekomen. Voorts zal de heer Mottier ook het een en ander mededelen over zijn tot nu toe opgedane ervaringen met de nieuwe boekhouding. Met de invoering van de nieuwe boekhouding zijn de kadastrale leggers en de algemene naamwijzer (Hyp. nr. 5) vervangen door drie stelsels van systeemkaarten. Twee van deze stelsels zijn voor de gehele bewaring aangelegd, het derde is voor iedere burgerlijke gemeente afzonderlijk opgezet. Voorts heeft het register Kadaster nr. 71, dat voortaan bekend zal staan als het register Kad. nr. 71a, er een belangrijke functie bijgekregen. De kaarten waaruit de drie zojuist genoemde stelsels werden samengesteld, dragen de volgende benamingen: Oud-ingenieur verificateur van het kadaster, 's-Gravenhage Lezing gehouden op de jaarvergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde te Arnhem op 27 nov. 1964

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 3