overschrijvingsregister, kan men ook verwijzingen aantreffen naar dienstjaar en volgnummer van het Reg. Registr. nr. 51 (successie aangiften), naar het volgnummer van een verzoekschrift tot wijzi ging van een tenaamstelling (I.K., art. 486-491), of naar een wets artikel op grond waarvan eigendomsveranderingen plaats grijpen (I.K., art. 184). De hierbij bedoelde wetsartikelen zijn die artikelen uit het Burgerlijk Wetboek welke eigendomsveranderingen ten gevolge van afslag en aanwas, en overstuiving door een zeeduin regelen (B.W., resp. artt. 577, 650, 651 en 652). Alle verwijzingen uiteraard weer gecombineerd met de vermelding van het artikel waarop het perceel in kwestie, op grond van het bij de verwijzing genoemde stuk of wetsartikel, is geboekt. In feite verwijzen die noteringen van overgeschreven stukken, andere stukken of wets artikelen, niet naar (kadastrale) artikelen, maar naar tenaam stellingen! IX. Bijhouding A. Inleiding. Percelen verwisselen van eigenaar. Van percelen worden gedeelten verkocht, tengevolge waarvan, na opmeting, de oorspronkelijke percelen, door splitsing en/of vereniging, vervallen en nieuwe ontstaan. Er komen dus voortdurend veranderingen in de eigendomstoestand, en dientengevolge in de perceelstoestand. Deze veranderingen in de eigendomstoestand zijn het gevolg van over geschreven stukken (akten), successieaangiften, e.d. Er moeten bij elke verandering een aantal handelingen worden verricht om de administratie op onroerend goed in overeenstemming te brengen met het gevolg der verandering. Die handelingen vat men samen in het woord „Bijhouding". Deze is het eenvoudigste als het gaat om de eigendomsovergang van een geheel perceel. B. Gehele percelen. Gaat het om de overgang van een geheel perceel, dan moet dit van het éne artikel (vervreemder) worden „afge voerd", en op het andere (verkrijger) worden „bijgeboekt". Er wordt overigens in dit systeem slechts weinig „geboekt". De per- ceelkaarten worden verplaatst. Heeft de verkrijger nog geen artikel dan moet voor hem (hen) eerst een artikel worden „geopend" (onder aanlegging van tenaamstellingskaart, artikelkaart(en), en totaalkaart)De „o" van de volgnummering op de pas geopende artikelkaart heeft in dit geval geen zin (het kan zijn dat deze kaart, zij het dan nog slechts als „naamwijzerkaart", al aanwezig was!). Zij kan gebruikt worden om het dienstjaar waarin de eerste boeking erop plaats vond, te vermelden. Zie afb. 3. Dit „af"- en „bij"-boeken omvat het volgende complex van handelingen. Van het artikel van de vervreemder wordt de totaal- kaart bijgewerkt, terwijl een post in de „proefstaat" (Kad. nr. 82) wordt geboekt. Op de artikelkaart van de vervreemder wordt het perceel „doorgehaald". Deze „doorhalingen" beperken zich tot de kolommen: volgnummer, nummer en eventueel (bij een apparte- 312

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 42