3i6 volgnummer) van de verkrijger op de onderhavige perceelkaart worden ingevuld. Gebeurt het omgekeerde van het onder i veronderstelde, namelijk verwerving van gedeelten van één perceel door een groot aantal verkrijgers, dan moeten uiteraard een even zo groot aantal bijzon dere perceelkaarten worden aangelegd, en bij alle verkrijgers, op hun artikelkaart, de onderhavige post (en) Reg. nr. 9 worden vermeld. Ook hierdoor ontstaat, ten opzichte van de huidige me thode, op zichzelf noch voor- noch nadeel. Het voordeel van punt 2 blijft echter in elk geval, dus ook in dit, gelden. Opmerking 2. De hierboven behandelde werkwijze en de voordelen die daaruit voortvloeien, gelden alleen zolang de belastbare op brengst niet gesplitst is. Is dat eenmaal gebeurd, dan moeten op de perceelkaarten, in plaats van posten Reg. 9, perceelnummers met de toevoeging „ged." worden vermeld. En daardoor moeten, ook bij verwerving van gedeelten van n percelen door één verkrijger, n „gedeeltelijke" perceelkaarten worden aangelegd. Nu zal het overigens niet steeds voorkomen dat we in het onder 1 veronderstelde geval verkeren (overdracht van gedeelten van n percelen aan één verkrijger). En ook het omgekeerde (één perceel, in n gedeelten, aan een groot aantal verkrijgers), is geen normaal verschijnsel. Het normale geval is dat één vervreemder aan één verkrijger één gedeelte van één perceel verkoopt. En om normale gevallen gaat het in de praktijk. D. Van bijzondere perceelkaart tot normale [nieuwe) perceelkaart. Men kan in een normaal geval de aangelegde bijzondere perceel kaart, als de belastbare opbrengst is gesplitst, gebruiken om er een „gedeeltelijke" perceelkaart van te maken. De kaart gaat er dan uitzien als in afb. 16 (Zierikzee, Sectie A, Nr. 2785, ged.). Zo'n splitsing der „B.O." heeft boekingen in de proefstaat ten gevolge, en wijzigingen in de totaalkaart van vervreemder en verkrijger. Een gedeeltelijke perceelkaart wordt op de normale wijze opgeborgen. Op de artikelkaart van de verkrijger blijft de boeking Zkz. 9/358 (afb. 14) gehandhaafd. In het thans veronderstelde eenvoudige, maar veel voorkomende, geval, kan de „gedeeltelijke perceelkaart", na uitmeting van de post Reg. 9, ook nog gebruikt worden als definitieve (nieuwe) normale perceelkaart. Laat uit Zierikzee A 2785 ged. bijv. ontstaan zijn: Zierikzee A 3248, dan gaat de perceelkaart er uitzien als in afb. 17 (behoudens natuurlijk verdere in- en aanvullingen). Op de artikelkaart van de verkrijger wordt nu de boeking Zkz. A 2785 ged., opgevolgd door: Zkz. A 3248 (zie afb. 14). Men ziet nu waartoe het tweetal „nr."-hokjes op de perceelkaart kan dienen, nl. om na een „gedeeltelijk" perceelnummer in het eerste, het definitieve (nieuwe) in het tweede te zetten. Over een ander gebruik, bij appartementen, is reeds gerept, en wordt verderop nog gesproken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 46