329 is voorgeschreven, maar zal er meer voor moeten aanwijzen. Maar dan mogen ook alleen deze aan de kaarten komen. Dat geldt voor het inzetten nog stringenter dan voor het uithalen. Geen kaart mag natuurlijk ooit de boekhouding verlaten. Heeft het personeel voor zijn werk gegevens nodig (oude stand voor het opmaken van een staat nr. 75) idem voor het uitvoeren van een opdracht P.W., grensuitzetting, e.d.), dan dient daartoe al evenzeer slechts van kopieën (lichtdrukken) gebruik te worden gemaakt. XVI. Gemeente- en Waterschapsleggers Er is reeds iets meegedeeld over de grondboekhouding voor de gemeenten in het nieuwe stelsel. Zij krijgen kopieën van: tenaam- stellingskaarten (twee stel, één als naamwijzer), perceelkaarten en totaalkaarten. Natuurlijk alleen voor percelen die in een bepaalde gemeente liggen. Geen artikelkaarten. Een gemeente beschikt aldus niet over een volledige ingang op de namen van alle zakelijk gerech tigden. Dat is ook niet nodig. Ook de verzameling tenaamstellings- kaarten bevat voor één gemeente meestal al te veel: er zullen tenaamstellingen in voorkomen behorende bij artikelen waarop toch geen percelen in de onderhavige gemeente staan geboekt. Dat is te zien aan de verzameling perceelkaarten. Die is per gemeente gesplitst. Van welke artikelen men voor een bepaalde gemeente tenaamstellingskaarten nodig heeft ziet men het gemakkelijkste aan de bijbehorende totaalkaarten. Men zal dus slechts kopieën van die tenaamstellingskaarten aan een gemeente leveren, die behoren bij het onder die gemeente ressorterende deel uit de ver zameling perceelkaarten. Anderzijds betekent dit dat soms (twee) kopieën van dezelfde tenaamstellingskaart aan meer dan één gemeente moeten (kunnen) worden gestuurd. Ook kunnen bij één artikel voor een bepaalde gemeente meer tenaamstellingskaarten behoren. Op de totaalkaart staat immers in voorkomende gevallen aangegeven: (eigendom), „erfpacht", „vruchtgebruik", enz. In zulke gevallen behoren bij het artikel evenzovele, verschillende, tenaamstellingen. Natuurlijk heeft de gemeente eveneens behoefte aan een percelen- register dat verwijst naar het artikel waarop een bepaald perceel is geboekt. Dat is dus het Reg. nr. 71a. Een klein detail in dit ver band is echter dat het Reg. nr. 71a voor de gemeenten geen ver wijzingen naar titels bevat. Het is dus, voor de gemeenten, feitelijk gelijk aan het huidige Reg. nr. 71. Het is, en blijft, overigens per kadastrale gemeente ingericht. Iets moeilijker ligt de zaak voor Waterschappen, omdat er geen kenmerk bestaat waarmee aangeduid wordt of een perceel tot een waterschap behoort, en, zo ja, tot welk. Sommige percelen behoren, naar ik meen, zelfs tot twee, en misschien een enkel wel tot meer, waterschappen. Het is echter zeer goed denkbaar dat zo'n kenmerk t.z.t. nog eens op de perceelkaarten wordt aangebracht. De bijbe-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 59