275 De rangschikking van de kaarten geschiedt naar de volgorde van de getallen die de artikels aanduiden en voorts per artikel alfabetisch naar de ervoor geplaatste letter. Artikelkaarten. Bij het aanleggen van een artikelkaart neemt men de volgende gegevens van de tenaamstellingskaart over: a) het getal dat het artikel aanduidt te vermelden in de linker bovenhoek van de kaart (de eventueel voor dit getal geplaatste letter wordt niet in aanmerking genomen en dus weggelaten) b) de naam, de voornamen enz. van de persoon die als eerste boven aan op de tenaamstellingskaart vermeld staat. Staan er medegerechtigden op de tenaamstellingskaart vermeld, dan wordt zulks op de artikelkaart aangegeven door de toevoeging „en consorten". Doet zich het geval voor dat één of meer van deze „consorten" nog niet bij het kadaster bekend zijn, dan wordt ook voor elk van hen een artikelkaart aangelegd. Op deze kaart blijft de ruimte voor het artikel links bovenaan (nog) oningevuld, doch in het vak „zie (ook) artikel" verwijst men naar het zojuist genoemde getal dat het artikel aanduidt. (Hoewel zulks strikt genomen niet nodig is, zal men ook nog de naam van de gemeente vermelden). Is zo'n medegerechtigde wel bij het kadaster bekend, dan zal de hiervoor bedoelde verwijzing in het vak „zie (ook) art." op de voor hem reeds bestaande artikelkaart plaatsvinden. Op de artikelkaarten boekt men zeer beknopt, nl. alleen maar door de vermelding van hun kadastrale kenmerken waarbij de namen van de gemeenten door (bijv. de bij de P.T.T., gebruike lijke) afkortingen worden aangegeven alle percelen en apparte menten, gelegen in het rayon van de gehele bewaring, waarop de in het hoofd van de kaart bedoelde persoon enz. volgens de bij het kadaster bekend geworden gegevens een recht van eigendom, erfpacht, vruchtgebruik enz., dus in het algemeen een zakelijk genotsrecht uitoefent. Perceelsgedeelten worden op deze kaart niet zoals in de legger door hun kadastrale omschrijving, maar door het noemen van de post uit het register nr. 9 aangegeven, uiteraard met vermelding van gemeente en sectie. Het telkens moeten bijwerken van de artikelkaarten bij vernum meringen van de in de posten reg. nr. 9 genoemde percelen vóór toepassing dezer posten wordt hierdoor voorkomen. Voor omvangrijke artikelen zijn vervolgkaarten nodig; zijn de artikelen zeer omvangrijk, zoals bijv. die van sommige gemeenten, dan kunnen voor elke kadastrale gemeente of zo nodig voor elke sectie afzonderlijk artikelkaarten worden aangelegd. Met betrekking tot de appartementen, die op dezelfde wijze worden geboekt als de percelen, wil ik erop wijzen dat de methode

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 5