Mutatis mutandis wordt net zo gehandeld met de (altijd gewijzigde) totaalkaart. Voor het Reg. nr. 71a ligt het iets moeilijker. Dat zou de gemeente moeten bijwerken aan de hand van de toegezonden „vervallen" en „nieuwe" kaarten. Waarbij de vervallen en nieuwe kaarten ook de in het bovenstaande behandelde overgeboekte kaarten zouden moeten omvatten. Voor de Waterschappen, en de ruilverkavelingsadministratie, zou, mutatis mutandis, een analoge werkwijze kunnen worden gevolgd. XVII. Enkele losse onderwerpen Men zou, naar analogie van de suggestie voor een vast artikel nummer voor het complexartikel, ook voor de artikelen van Rijk, Provincie, Gemeenten, Waterschappen, e.d., speciale nummers kunnen vaststellen, c.q. er een speciale serie voor reserveren, bijv. 1-100 of iets van dien aard. Men zou dan afwijken van het bepaalde in de tweede zin van art. 464, lid 1, der I.K. Dit lid luidt„De leggers zijn gemeentesgewijs ingericht. De nummers der leggerartikelen vormen een doorlopende reeks". Immers de nummers der artikelen vormen dan niet meer een doorlopende reeks. Ook zijn er in het nieuwe stelsel geen leggers meer. De tekst van het artikel zou dus gewijzigd moeten worden. De hele I.K. zou trouwens, op tal van punten, gewijzigd en aangepast moeten worden, als het nieuwe systeem in het gehele land zou worden doorgevoerd. Principiële moeilijkheden zie ik hierin niet. Wel veel werk. Tenslotte nog een opmerking over het woord „hypothecair- kadastraal" dat men kan vinden in de titel van het in het begin van dit opstel aangehaalde artikel van de heer Joosten uit 1947: „Ideeën over een gewijzigde hypothecair-kadastrale boekhouding". De lezer kan zich afvragen wat de toevoeging hypothecair betekent in een verband waarin men verwachten zou alleen het woord kadas traal te vinden. De heer Joosten zelf gaf in zijn recent artikel in dit Tijdschrift, jaargang 80, (1964), blz. 277, op deze vraag, zij het zijdelings, al een antwoord. We lezen hier: „Ook verschafte de overschrijving van een akte van overdracht derde bezitters een middel om een onroerend goed van privileges en hypotheken te zuiveren (art. 2181 C.N.). In het Franse recht werd dan ook de overschrijving tot het „hypothecaire" stelsel gerekend, vandaar dat waar in aan de invoering van ons B.W. voorafgaande wetten, Koninklijke Besluiten, enz., van een nieuw „hypothecair" stelsel wordt gesproken, de overschrijving hierbij is inbegrepen. Dat het tegenwoordige register van overschrijving, hoewel het met de hypotheken niets meer uitstaande heeft, bekend staat als hulp- register hypotheken nr. 4, is alleen historisch te verklaren, men zou het thans eerder een kadaster- dan een hypotheekregister kunnen noemen". Analoog hieraan spreekt men nog steeds van de „hypo thecair-kadastrale boekhouding", waar feitelijk de benaming 331

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 61