1 334 Bijzondere aandacht wordt, ook in de volgende hoofdstukken, besteed aan de instelling van de beëindigingsregeling, die haar gelden put uit de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds, waardoor voor oudere boeren (55 jaar) van onrendabele bedrijven op aantrekkelijke wijze terugtrekking uit de landbouw kan plaats hebben. Tot nu toe is de ontwikkeling niet zo bevredigend, maar door het stellen van andere normen hoopt men tot betere resultaten te komen. De gevolgen van het verlenen van bijstand door het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw (op 18 maart in werking getreden) worden uitvoerig behandeld. De belangstelling voor de ruilverkavelingsovereenkomsten blijft toenemen. Het zal vooral de ruilveikavelingslandmeter genoegen doen, dat het weer mogelijk is volgens de ,,oude" methode te kunnen schatten. Vooral ook in de provinciale verslagen wordt aandacht besteed aan de recreatieve voorzieningen die in de ruilverkavelingen worden uitgevoerd. Ik moge volstaan met dit korte overzicht over de inhoud van het eerste hoofdstuk, waarmee ik hoop de belangstelling van de buiten staanders te hebben geprikkeld om het jaarverslag in zijn geheel te bestuderen. In de andere hoofdstukken zal hij dan tal van inte ressante details t.a.v. uitvoering, rechterlijke uitspraken, recreatie, enz. kunnen vinden. De verzorging van het verslag laat niets te wensen over. Dia grammen en foto's lichten de tekst voortreffelijk toe. Als enig (klein) bezwaar zou ik willen aanroeren dat de voorstelling van de oppervlakten ruilverkavelingen in de diagrammen op blz. 16 en blz. 18 bij het jaar i960 begint, waardoor het beeld van de totale ontwikkeling van de ruilverkaveling ontbreekt. Kennisneming van dit Jaarverslag wordt ook nu van harte aanbevolen. Prof. ir. G. F. Witt Ir. P. D. Krijger en Ir. R. Maris, Cultuurtechniek. 3e druk, 190 blz., 14x21 cm. Uitgeverij J. B. Wolters, Groningen 1964. Na hetgeen we in het Tijdschrift van juni 1959 over de ie druk schreven, kunnen we thans over de 3e druk kort zijn. Het feit, dat in vijf jaar tijds de 3e druk noodzakelijk is, wijst er reeds op dat het boekje voldoet. En terecht. Ook deze 3e druk is uitstekend verzorgd, voorzien van goede foto's en aangepast aan de nieuwste opvattingen op het gebied der cultuurtechniek. Speciaal hoofdstuk VII Ruilverkaveling moest op verschillende punten worden aangevuld en geeft de lezer in beknopte vorm een goed overzicht van de huidige mogelijkheden van een ruilverkaveling. De schrijvers bewaren ondanks de resultaten van de laatste jaren hun optimisme t.a.v. het gereedkomen der blokken. Uit 69 blijkt dat in de periode 1955-1963 per jaar gemiddeld 35 000 ha

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 64