343 uitvoering van plannen tot herstel of vernieuwing van oudere stadsdelen. Belangrijke aspecten hierbij zijn het reserveren van ruimten voor het aan leggen van openbaar groen en het scheppen van parkeerruimte. Hiervoor worden allerlei normen opgesteld. In verschillende landen dwingt men de adspirantbouwer een van de omvang en aard van het project afhankelijk aantal parkeerplaatsen in zijn bouwwerk op te nemen. Is hij door ruimte gebrek hiertoe niet in staat, dan kan hij deze verplichting door het betalen van een bepaald bedrag per parkeerplaats afkopen. Uit deze inkomsten worden bijdragen voor de bouw van parkeergarages in sommige gevallen a fonds perdu gefourneerd. Uit de door Commissie 7 opgesteld conclusies zij nog het volgende vermeld 1. Stedebouw is een voorname factor in de nationale economie. 2. Vertraging in de uitvoering van stedebouwkundige plannen is een algemeen verbreid euvel. (Vertraging door wettelijke procedures.) 3. Het kunnen beschikken over de gegevens van een kadaster versnelt de voorbereiding en uitvoering van stedebouwkundige plannen in aan zienlijke mate. 4. Een goede onteigeningswetgeving (schadeloosstelling!) is een sociaal vereiste en een onmisbare factor voor de snelle uitvoering van de stede bouwkundige projecten. In Commissie 8 had men grote moeilijkheden met de beperking, die het gekozen congresthema oplegde. Vele rapporteurs hielden zich hier niet aan. De Duitse rapporteur begint zijn verslag met te stellen, dat onder het ont werpen voor city-re-building" ook mag worden verstaan het ontwerpen voor ,,the normal expansion of the cities". Het regeneren van oude stads delen is in Duitsland niet aan de orde, omdat er na de oorlog geen oude stadskernen meer bestonden. Ook in de andere landen van het Europese continent is dit proces nog niet aan de gang of maar nauwelijks begonnen. In Engeland maar vooral in de Ver. Staten is dit probleem zeer urgent, omdat de oude zakencentra door de verkeerscongesties onbereikbaar of door gebrek aan parkeerruimte onaantrekkelijk worden en tengevolge hiervan dreigen te verstikken. Bij het ontwerpen van plannen tot regeneratie van deze zakencentra wordt dan ook grote aandacht besteed aan deze verkeers problemen. Hierbij is een streven naar het ontwerpen van voor de verschil lende soorten van verkeer gescheiden wegen. De soorten worden dan onder scheiden in lokaal en doorgaand verkeer, in snel en langzaam verkeer en in voetgangers- en gemotoriseerd verkeer. Ook in ons land is deze tendens merkbaar bij de stedebouwkundige projecten van de laatste tijd. In de conclusies van Commissie 8 worden als oorzaken van de behoefte tot vernieuwing van stadscentra genoemd a. De snelle groei van de steden. b. De snelle en voortdurende toename van het aantal motorvoertuigen, welke toename verkeersvoorzieningen in de vorm van speciale autowegen en parkeerterreinen, ook in de stadscentra, vereist. c. De behoefte uitgebreider en beter faciliteiten voor het winkelen en voor de verschillende sociale activiteiten in de stadscentra te verschaffen. d. De behoefte om vervallen stadsdelen, waaronder ook vaak oude woon wijken, tot nieuw leven te brengen. Voorts stelt de Commissie dat er een streven bestaat naar het opleggen van beperkingen aan het verkeer in de binnenstad en dat daarbij soms de totale uitbanning van gemotoriseerd verkeer uit deze centra wordt overwogen. De Commissie meent evenwel, dat hiertoe slechts mag worden overgegaan, als elke andere maatregel onmogelijk is. In Commissie 9 kwamen de per land verschillende wijzen van benadering van de gestelde problemen wellicht het meeste tot uiting. De leden van het uit de Ver. Staten tot de F.I.G. toegetreden American Institute of Real Estate Appraisers en de zgn. quantity-surveyors, die als lid van de Royal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 73