344 Ter gelegenheid van het 5e lustrum van het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" wordt er traditiegetrouw een tentoonstelling gehouden. Gezien de grote mogelijkheden die de foto biedt om een veelheid van aspecten te belichten, is er gekozen voor een foto tentoonstelling. Het onderwerp zal zijn: „Geodesie en de opleiding SNELLIUS" 25 JAAR Institution of Chartered Surveyors deel nemen aan de werkzaamheden in Commissie 9, oefenen een beroep uit dat meer punten van overeenkomst heeft met de makelaar-taxateur dan met de Nederlandse landmeter. Ook in België en Frankrijk heeft de géomètre-expert immobilier een van onze praktijk sterk afwijkende vorm van beroepsuitoefening. In deze commissie waren de economische aspecten van de stadsvernieuwing aan de orde. Veel aandacht werd dan ook besteed aan de eisen waaraan een vernieuwingsplan moet voldoen om een vernieuwde stadswijk levensvatbaar te doen zijn. Hierbij worden in belangrijke mate statistische gegevens als middel tot vaststelling van de norm en voor het ontwerp gehanteerd. Er mag, aldus de conclusie, evenwel nimmer worden afgezien van het door ervaring verkregen oordeel van de met de beoordeling van de economische opzet van het plan belaste vakman. In de Ver. Staten en in Engeland spelen de ontwikkelingsmaatschappijen een belangrijke rol in de verwezenlijking van uitbreidings- en herbouwplannen. Interessant is dat deze maatschappijen een resultaat van ongeveer 9 a 10% van de door hen gedane investeringen verwachten en dat de hogere inkomsten door de Engelse maatschappij vaak met de opdrachtgever moet worden gedeeld. De onteigening is een onmisbaar element, maar bijna overal dient men eerst te pogen tot aankoop door minnelijke schikking te komen. Door de Ameri kaanse voorzitter van de commissie werd de vraag gesteld in hoeverre de onteigeningsrechtspraak in de verschillende landen als competent en objec tief werd geoordeeld. De overige in de vergadering aanwezige leden van Commissie 9 waren allen Europeanen en zij bleken geen van allen te twijfelen aan de deskundigheid en de onpartijdigheid van de rechters in hun landen. In deze landen was meestal hoger beroep tegen de onteigeningsuitspraak toegelaten. Overal was de schadevergoeding bij onteigening zo veel mogelijk volledig. De onteigende verkeerde na de onteigening in dezelfde financiële omstandigheden als er voor. Er werd evenwel gesteld, dat door onteigening allerlei imponderabele, soms immateriële verliezen worden geleden, die niet te vergoeden zijn. Aan het eind van de commissievergaderingen werd een excursie georgani seerd naar de nieuwe wijken van Rome. Na afloop van deze excursie werd een uiteenzetting gegeven over het onlangs gereedgekomen algemeen uitbreidingsplan van Rome. Ir. P. J. Bakker

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 74