367 II. Enige nadere beschouwingen bij de definities van efemeridentijd en universele tijd 1. Het coördinatensysteem Om. de hemelmechanica te kunnen gebruiken is het noodzakelijk dat men een coördinatensysteem kent ten opzichte waarvan ver wacht kan worden dat de betrekkingen uit de theorie van de dynamica (Newton, speciale relativiteitstheorie) zo goed mogelijk in overeenstemming zullen zijn met de waarnemingen, een zoge naamd inertiaal systeem [1, 14 e.v.], [2, hfdst. 6 1, 2, 10]. Ieder stelsel dat alleen een eenparige translatie uitvoert ten opzichte van een inertiaalsysteem, is weer een inertiaalsysteem. De beste praktische benadering van een inertiaalsysteem is een stelsel dat vast ligt aan het zwaartepunt van het melkwegstelsel en aan de richtingen van ver verwijderde sterstelsels [3, 1.1], [4, Oort en Spencer Jones], Newcomb heeft als referentie voor een benaderd inertiaal systeem gebruik gemaakt van de „toegestane" bewegingen van de planeten om de zon. Deze bewegingen zijn kwalitatief bekend, voor de kwantitatieve beschrijving zijn echter een aantal constanten nodig, die zo aangenomen worden, dat ze goed overeenstemmen met de resultaten van de zeer vele astronomische metingen die verricht zijn [4], [6], [7], [8]. Om de zeer regelmatige precessie in getalwaarden vast te leggen heeft Newcomb sterren gebruikt als referentierichtingen. Ondanks de eigenbewegingen (speciaal de rotatie van het melkwegstelsel) is deze benadering voldoende als rekensysteem voor de hemelmechanica. De astronomische coördi natenstelsels die bij de tijdbepalingen gebruikt worden, berusten dan ook grotendeels op de tabellen en de constanten die Newcomb uit zeer vele waarnemingen heeft berekend [6, hfdst. 2]. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de volgende fundamentele richtingen ie. De normaal op de ecliptica, het middelbare vlak van de baan van de aarde om de zon (middelbaar in verband met kleine periodieke storingen van de aardbaan door de planeten en door de maan). De ecliptica wordt verondersteld alleen te bewegen volgens de planetaire precessie, dat is een langperiodieke be weging ten gevolge van de aantrekkingskrachten van de pla neten op de aarde als geheel. De planetaire precessie kan zeer nauwkeurig worden berekend uit de bewegingen van de planeten. 2e. De pool. De (ware) pool is de richting van het impulsmoment van de aarde. De pool beweegt ten opzichte van een inertiaalsysteem door de invloed van aantrekkingskrachten van de zon en de maan op de niet bolsymmetrische aarde. Deze beweging wordt onder scheiden in de lunisolaire precessie en de nutatie, respectievelijk J) Hierbij wordt afgezien van de algemene relativiteitstheorie [2].

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 21