394 Litteratuuroverzicht E. Vassy, Physique de l'atmosphère, tome II: Phenomènes de réfraction, 227 blz. Uitgever: Gauthier-Villars, Ouai des Grands-Augustins 55, Paris, 1959. De refractie is in de geodesie een algemeen bekend en zelfs berucht verschijnsel. De refractie van de lichtstralen in de atmosfeer be grenst veelal de nauwkeurigheid van onze metingen. Nu men de laatste tijd steeds meer werkt met radiogolven voor precisietijd- seinen voor radioplaatsbepalingssystemen en bij elektromagnetische afstandmeting, wordt ook de refractie van deze golven steeds be langrijker voor de geodeet. In het bovenstaande werkje wordt een overzicht gegeven van refractie verschijnselen voor licht, radiogolven en voor geluid. Voor licht worden behandeld de astronomische refractie, terrestrische refractie en bijzondere verschijnselen (luchtspiegeling, scintellatie, regenboog, halo). Van de radiogolven wordt de voortplanting gege ven in de troposfeer en in de ionosfeer. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de refractie van geluidsgolven in de lucht, die in sterke mate wordt beïnvloed door de temperatuur en de wind. Bij ieder van de onderwerpen worden de gebruikelijke formules afgeleid. Steeds worden enige voorbeelden gegeven van toepassingen. De behandeling is duidelijk. Er worden geen originele aspecten be handeld. Het boek is zeer geschikt als inleiding in de verschillende refractie verschijnselen. Het is jammer dat een kort litteratuuroverzicht alleen wordt gegeven bij de hoofdstukken over radiogolven. De uitvoering is uiterst eenvoudig. Ir. J. C. de Munck Nederlandse Landmeetkundige Federatie Post-academiale cursus fotogrammetrie In het rondschrijven aan de leden d.d. juli 1965, waarbij de in schrijving voor enkele werkgroepen werd opengesteld, werd tevens aangekondigd dat de commissie „werkgroepen en post-academiale cursussen" werkte aan de voorlopige opzet voor een post-academiale cursus. Inmiddels heeft de commissie haar werkzaamheden beëindigd en bij het hoofdbestuur een voorstel ingediend voor een post-academi ale cursus fotogrammetrie. Het voorlopig programma voor deze cursus luidt als volgt 1. Algemene inleiding. Prof. R. Roelofs 2 uur college. Enkele aspecten van de jongste ontwikkelingen in de foto grammetrie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 48