75 door hun frequenties en daarmee door hun golflengtes in vacuüm (De golflengtes in lucht verschillen slechts zeer weinig van die in vacuüm) Het zichtbare licht bestaat uit e.m. golven met golflengte tussen 0,38 en 0,72 p. Bij kortere golven spreekt men van ultraviolet, röntgenstralen en y-stralen. Tussen 300p en 0,72^. ligt het infrarood. Bij golflengtes van meer dan 300 p noemt men de e.m. golven ge woonlijk radiogolven. Tabel 1 geeft een indeling van de belangrijkste radiogolven voor de geodesie. De namen „V.L.F." enz. zijn inter nationaal genormaliseerd in het Engels. TABEL 1 Alle e.m. golven zijn met dezelfde grondvergelijkingen te be schrijven (de vergelijkingen van Maxwell). Voor de zeer verschil lende golflengten is liet echter zinvol verschillende benaderingen te gebruiken. Dit komt fysisch overeen met sterk verschillende eigen schappen, zoals ieder uit ervaring weet. In de volgende paragrafen worden enige eigenschappen genoemd aan de hand van veel voor komende begrippen. De elementaire theorie van het elektromagnetische veld wordt o.a. duidelijk beschreven door Joos [3]. Ook Terman [4] geeft enige theorie, meer gespecialiseerd voor radiogolven. De theorie van e.m. golven op zichtbaar licht vindt men bijvoorbeeld in [2]. 2. Buiging of diffractie Indien de golflengte zeer kort is vergeleken met de afmetingen van de objecten die van belang zijn bij de voortplanting van de golven, dan lopen deze in een homogeen medium volgens rechte lijnen. Dit is de benadering van de geometrische optica. Voorbeeld: een puntvormige lichtbron geeft een geometrisch schaduwbeeld van een vrij groot object; een grotere lichtbron geeft geometrische halfschaduwen. Indien de golflengte niet zó klein is ten opzichte van de objecten, of indien men beter waarneemt, bemerkt men afwijkingen van de Benamingen van radiogolven V.L.F. very low frequency 30 k Hz myriameter-golven standaardfreq. L.F. low frequency 30-300 k Hz kilometer-golven omroep Decca M.F. medium frequency 300-3000 k Hz hectometer-golven omroep H.F. high frequency 3 M Hz-30 M Hz decameter-golven omroep High Fix V.H.F. very high frequency 30 M Hz-300 M Hz meter-golven t.v. U.H.F. ultra high frequency 300-3000 M Hz decimeter-golven Aerodist S.H.F. super high frequency 3 G Hz-30 G Hz centimeter-golven radar Tellurometer E.H.F. extremely high frequency 30-300 G Hz millimeter-golven radar Tellurometer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 29