89 VoorbeeldEen geodimeter, scherp gesteld op korte afstand, geeft een lichtintensiteit op de reflector, die omgekeerd evenredig is met het kwadraat van de afstand. Bij elektronische afstandmeters met passieve reflector, zoals bij de geodimeter, radar en bij militaire laserafstandmeters, is het zeer belangrijk te weten hoe de na terugkaatsing ontvangen hoeveelheid straling afhangt van de afstand. Indien de reflector als een goede spiegel kan worden opgevat, zoals het geval is bij een goede geodimeterreflector, dan zal de hoeveelheid licht die door de geodimeter wordt ontvangen om gekeerd evenredig zijn met het kwadraat van de afstand. Indien echter de reflector als diffuus moet worden beschouwd, althans binnen de ruimtehoek die de ontvanger beslaat, is de terug ontvangen hoeveelheid straling omgekeerd evenredig met de vierde macht van de afstand. Deze sterke afneming met de afstand vindt men bijvoorbeeld bij de gewone radar, bij een geodimeterreflector op meer dan ca io km en bij de plastic reflector voor de geodimeter op niet te korte afstand. Bij zeer grote afstanden wordt de hoeveelheid licht meestal meer bepaald door verstrooiing, waardoor de afhankelijkheid van de afstand nog veel sterker is (zie 5). 10. Verwijzingen naar de litteratuur De theorie van de elektromagnetische golven wordt onder meer gegeven door Joos [3] (algemeen), Stone [2] (vooral licht), Mat thews [21] (vooral radiogolven, een dun boekje met goede littera tuurverwijzingen). Terman [4] geeft ook enige theorie, meer gericht op toepassingen. Zeer elementaire theorie geeft Kronig [7]. Voor de voortplanting van radiogolven door de ionosfeer zij ver wezen naar Al'pert [13] (uitvoerig) en Rawer [14] (veel beknopter). De theorie van de voortplanting van (geluids- en elektromag netische) golven in gelaagde media (zoals de atmosfeer) wordt zeer grondig behandeld door Brekhovskikh [22]. Betreffende de algemene optica kan men zeer veel vinden bij Van Heel [17]. Golfvoortplanting en optiek, voor zover van min of meer direct belang voor de elektroöptische afstandmeting, wor den beknopt en duidelijk behandeld door Kondraschkov [30]. Bijzondere optische verschijnselen, die elders vaak moeilijk vind baar zijn, zoals refractie, selectieve absorptie, dispersie en vele andere, zijn op boeiende wijze zeer duidelijk beschreven door Wood [8], Een belangrijke eigenschap van elektromagnetische golven is hun eventuele polarisatie. Hierover vindt men een en ander in [2], [3]. M. [7]. [8], [13], [14]. [17]. C2°]- D"]' t22] en f30]- Vermeld zij hier nog dat er in de litteratuur geen eenduidigheid bestaat over de keuze van het vlak dat polarisatievlak wordt genoemd. Een tweede belangrijke eigenschap is de mate van coherentie, tegenwoordig extra belangrijk in verband met de laser. Men zie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 43