94 vele gevallen speciaal op korte afstanden minder last hebben van grondreflecties. Eén stel instrumenten kost ongeveer f 35.000. 362. De MRA101, een vereenvoudigde uitvoering van de MRA3. Volgens deskundigen van de Tellurometer Co. is de MRA101 voor normaal landmeetkundig werk beter dan de MRA3, doordat de constructeurs een grotere vrijheid hadden; het instrument voldoet namelijk niet aan alle militaire specificaties: wel aan de trillings- eisen, maar niet aan extreme temperatuureisen. Het instrument is zeer licht, eenvoudig van constructie en betrekkelijk goedkoop (ca. f 25.000 per stel.) 363. In de eerste helft van 1966 zou een nieuwe tellurometer op de markt komen, de MRA4, werkend op 8mm-golflengte. Deze ontwikkeling is mogelijk dank zij de verbetering van diverse onder delen voor zeer hoge frequenties. Met dit nieuwe model is een nauwe bundel van de radiogolven mogelijk, zodat men minder last zal ondervinden van reflecties, maar met deze korte golflengte zal men vermoedelijk niet goed door de regen kunnen meten. Dank zij de zeer hoge modulatiefrequentie (75 MHz) kan tot op de millimeter zuiver worden afgelezen. Als nauwkeurigheid wordt opgegeven 3 mm 3mm/km. Een stel instrumenten zal vermoede lijk ruim 40.000 gulden gaan kosten. 364. Men werkt in Zuid-Afrika aan een elektro-optische afstand meter met infrarood (golflengte o,9|x). Met dit instrument hoopt men bij behoorlijk zicht afstanden tot 1 km te kunnen meten met milli meter-nauwkeurigheid. Voor de modulatiefrequentie wordt gedacht aan 75 MHz tot 750 MHz. 3c. De mekometer Aan het National Physical Laboratory (England) heeft men een methode ontwikkeld om betrekkelijk korte afstanden met een hoge precisie te meten [8]. Op de tentoonstelling stond een prototype gemaakt door het National Physical Laboratory en een industrieel ontwerp van Hilger Watts. [6]. Deze instrumenten zijn bedoeld om afstanden tot 1,5 km te meten met een nauwkeurigheid van 1 mm iomm/km. De modulatiefrequentie is zeer hoog (ongeveer 500 MHz). Niet de intensiteit van het licht, maar de polarisatiegraad wordt ge moduleerd. Op het instrument worden onmiddellijk de juiste (hellende) afstanden afgelezen. Correcties voor luchtdruk en temperatuur behoeven niet te worden aangebracht. Het instrument meet in tegenstelling tot elektro-optische afstandmeters de lengteverhou ding tussen de te meten lijn en een inwendige standaardlengte. Deze laatste bestaat uit een trilholte van invar met een temperatuur- compensatie. Het is essentieel dat de droge lucht in deze trilhoogte dezelfde temperatuur en druk heeft als de buitenlucht. Men denkt erover het instrument uit te voeren met randen van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 48