g6 Door gelijktijdige waarnemingen vanaf verschillende stations en door een combinatie met richtingsmetingen naar de satellieten, hoopt men aardse afstanden van 3000 km te kunnen bepalen met een nauwkeurigheid van 5 meter. 4e. Het Secor systeem werkt volgens hetzelfde principe als de tellurometer. Met radiogolven van 0,67 en 1,3 meter worden af standen naar een kunstmaan gemeten. In de satelliet bevindt zich een neveninstrument, op de grond de zeer omvangrijke, maar wel transportabele, hoofdinstrumenten. Men hoopt de positie van een aards station op ongeveer 1000 km afstand van drie bekende stations te kunnen bepalen met een standaardafwijking van 2 meter. De Coast and Geodetic Survey van de Verenigde Staten wil het primaire satellietennet van 36 punten over de aarde, dat met „BC4" camera's wordt gemeten, opvullen met Secor. 4De dopplermethode. Weiffenbach [22] gaf een beschouwing over de troposferische en de ionosferische correcties bij deze methode. Bij de dopplermethode wordt de waargenomen frequentie verandering geregistreerd van een radiosignaal afkomstig van (speciale) satellieten. Deze frequentieverandering hangt samen met de component van de snelheid van de satelliet in de richting naar de waarnemer. Door integratie van deze frequentieveranderingen vindt men gegevens over de afgelegde weg van de satelliet tijdens een passage. Bij gelijktijdige waarnemingen vanaf verschillende stations vindt men geodetische betrekkingen tussen de stations (afstanden en relatieve richtingen). Een nauwkeurigheid van 10 meter in plaatsbepaling over duizenden kilometers schijnt te zijn bereikt. 5 .Het gebruik van lasers Reeds genoemd zijn de elektro-optische afstandmetingen naar satellieten met een robijnlaser [38]. Deze laser wordt ook gebruikt voor militaire afstandmeters met een nauwkeurigheid van enkele meters en een bereik tot 10 km. Deze apparaten geven zulke sterke lichtstoten dat een willekeurig voorwerp voldoende licht reflecteert. De lichtpulsen zijn echter, ook op grote afstand, zeer gevaarlijk voor de ogen. De laser die voor aardse afstanden in de landmeetkunde voorlopig het meest bruikbaar lijkt, is de gaslaser. Diverse mededelingen werden gedaan over experimenten met dit type [9, 10, 12, 36, 37]. Veelal wordt deze laser gebruikt als een lichtbron van zeer hoge intensiteit in een bepaalde richting [10, 12, 38]. Ook wordt direct gebruik gemaakt van de hoge coherentie, met name bij interferentie metingen [9, 10, 36, 37]. 6. Diversen In Duitsland heeft men een groot aantal geodimetermetingen ver richt (NASM 2 met kwiklamp) in enige basisvergrotingsnetten [7]. Als tegenspraken tussen invarmetingen en geodimetermetingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 50