Bibliografie ii3 voerstraalmethode in vlak land (proef Suawoude-Dinther)". Het hoofd bestuur gaat akkoord met de opzet (voor programma en indeling van de dag zie elders in deze aflevering). 2. Op 4 en 5 november 1966 wordt in Amsterdam een tweedaags congres georganiseerd over „stedelijke planologie". De heren Ir. P. J. Bakker, Ir. J. Edel en Ir. L. P. Roelfzema hebben zich bereid verklaard een deel van de organisatie op zich te nemen. Post-academiale cursus fotogrammetrie Bij de secretaris hebben zich 16 deelnemers aangemeld. Verder zullen waarschijnlijk 18 landmeters van het kadaster de cursus op Rijkskosten mogen volgen. Daar 3 van deze laatste 18 personen zich reeds individueel hadden aangemeld, zal de definitieve deelname naar verwachting 31 man zijn. De cursus wordt gehouden van 2 t/m 6 mei 1966 in het Laboratormm voor Geodesie te Delft. Als cursusleider zal worden aangezocht Dr. ir. G. H. Ligterink. Financieel verslag 1965 en begroting 1966 Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de financiële positie van de Federatie. De toestand blijkt allerminst rooskleurig te zijn en nu reeds is te voorzien dat in 1967 moet worden overgegaan tot een forse contributie verhoging. Aan het slot van de vergadering spreekt de voorzitter hartelijke woorden tot de scheidende hoofdbestuursleden Prof. R. Roelofs en W. L. Lievaart en bedankt hen voor alles wat zij in het belang van de Federatie hebben gedaan. Beide heren danken op hun beurt de leden van hoofdbestuur en dagelijks bestuur voor de prettige wijze waarop de afgelopen jaren is samen gewerkt. De Secretaris van de N.L.F., Ir. D. van der Wulp naar gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische Hogeschool te Dresden (Vervolg van blz. 44) 528.74: 528.441 Toepassing van fotogrammetriekadastrale hermeting Penew, E.; Karaiwanow, K. Anwendung der Photogrammetrie bei der Herstellung von Kataster- planen im Massstab 1 1000. Vermess.-Techn., Berlin 12 (1964) 12, blz. 467-469, 1 fig., 1 tab. De stijgende behoefte aan kaarten op grote schaal kan door opneming volgens klassieke methoden, nog afgezien van economische gezichtspunten, niet meer worden gedekt. Ter beoordeling van de nauwkeurigheid van langs fotogrammetrische weg vervaardigde kaarten op de schaal 1 1000 werd een dorp, dat in 1959 voor kadastrale doeleinden was gemeten volgens de orthogonale methode, gefoto grafeerd en fotogrammetrisch in kaart gebracht. Vergelijkende nauwkeurig heidsonderzoekingen toonden aan, dat de fotogrammetrische methode voor de vervaardiging van kadasterkaarten op de schaal 1 1000 voor onbebouwde terreinen, voor gebieden met weinig bebouwing en voor stads- en dorps uitbreidingen een toereikende nauwkeurigheid levert. Volgens de verzamelde gegevens zijn de kosten voor de fotogrammetrische methode ongeveer 15 20% geringer dan die voor de orthogonale meet methode. De voor de fotogrammetrische methode te investeren hoeveelheid arbeid is 40% minder.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 67