I24 Aard nieuwe scheidingen: achterkant trottoir, jonge heggen, hekken. Bestaand kaartenmateriaal1:2500, niet aangesloten aan R.D.- stelsel, slechte kwaliteit. Gewenste kaartschaal11000. Fotoschaal: 1 2500, 16 modellen. De opgave bestond uit het langs fotogrammetrische weg kaarteren of in coördinaten bepalen van a. de bestaande bebouwing en de zichtbare kadastrale grenzen; b. een meetlijnenstelsel waaraan de toekomstige bebouwing en gren zen zou kunnen worden vastgelegd. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat a. hoeken van huizen fotogrammetrisch niet nauwkeurig zijn te bepalen b. het midden van een schoorsteen aldaar slechts 1 a 2 cm buiten het midden van de tussenmuur bleek te liggen; c. de gevraagde meetlijnen door trottoir- of rioolputten zouden kunnen worden verzekerd. De volgende opzet kwam hieruit naar voren a. bepaal in coördinaten de trottoir- en rioolputten, de middens van de schoorstenen, de hoeken van huizen en de door de Land meetkundige dienst gesignaliseerde punten van heggen, hekken enz. b. kaarteer de overige scheidingen. Stelt men de Jmin-waarde op 5 cm en de «Wn-waarde eveneens op 5 cm (heggen), dan blijkt, dat noch bij numerieke uitvoering, noch bij grafische uitvoering, noch bij combinatie van beide enig beletsel aanwezig is wat de lengte van de meetlijnen of de afstand tussen gekaarteerde grenzen betreft. Men diene wel rekening te houden met afwijkingen in de eigenmaten van de huizen, die meer dan normaal zijn. Bij realisatie zal men dus niet moeten uitgaan van de bebouwing. Een tweede voorbeeld onderscheidt zich van het eerste, doordat de bebouwing grotendeels aanwezig is, terwijl bovendien voor het eerst niet gesignaliseerde punten (heggen, hekken) in coördinaten worden bepaald. Hierbij speelt tevens het automatisch kaarteren (Graphomat) een rol. Het object is nog in bewerking, zodat over de gevolgde werkwijze nog geen oordeel kan worden gegeven. 4.3. Kadastrale hermeting (met behulp van fotogrammetrie) van oude bebouwing betekent, gezien de onzichtbare" grenzen, ge vormd door tussenmuren, en de niet strak begrensde percelen, meestal alleen verdichting van de grondslag tot en met de meetlijnen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 10