Recente ervaringen onder het bureau van de Landmeetkundige dienst te Dordrecht hebben geleerd, dat de volgende werkwijze aan beveling verdient. Bestaande meetlijnen worden gesignaliseerd of opgevangen in nieuwe meetlijnen met begin- en eindpunt in riool- putten. Dit brengt tevens vermindering van de signaalverstoring met zich mee. De signalisering aan de achterzijde der huizen wordt zodanig uitgevoerd, dat kleine eenheden, bestaande uit een aantal huizen, aan alle zijden zijn omgeven door meetlijnen, waaraan dan door terrestrische metingen de grenzen enz. worden vastgelegd. 4.4 Topografische hermeting Een interessant voorbeeld uit deze groep biedt de door de Meet kundige dienst van de Rijkswaterstaat uitgevoerde topografische hermeting van Katwijk; hiermee is de fotogrammetrische kaar- tering vergeleken. De zwakke zijde van de fotogrammetrie, het kaarteren van de van bovenaf zichtbare situatie kwam hierbij duidelijk naar voren. Het vooral in oudere bebouwing voorkomende euvel van scheefstaande muren levert dan bovendien een foutenbron op, aangezien de bovenzijde in projectie niet samenvalt met de op de grond gemeten onderzijde. Een mogelijkheid ter verbetering zou zijn de overlapping tussen de opnamen en de stroken te vergroten. Een geheel ander aspect van een fotogrammetrisch uitgevoerde topografische hermeting is haar waarde voor de kadastrale toe passing. Men komt dan in aanraking met het identificatieprobleem tussen kaart en terrein. M.i. moet vooral in diluviale gebieden de uiterste voorzichtigheid worden betracht bij het verheffen van een gekaarteerde topografische scheiding tot kadastrale grens. Wil men met betrekking tot een bepaald gebied overgaan tot fotogramme trische hermeting, dan diene men zich vooraf goed te beraden op de vraag of de gekaarteerde scheidingen dermate eenduidig zullen zijn, dat zij zonder twijfel in het terrein identificeerbaar zijn. 5. Economie 5.1 De kosten verbonden aan een fotogrammetrische werkwijze zijn te splitsen in: a. opnemingskosten, kosten van uitwerking, rekenkosten; b. kosten van terrestrische metingen en van signalisering. De onder a. genoemde kosten kunnen eventueel worden vermin derd door combinatie van de belangen van een aantal diensten. Er moet dan evenwel rekening worden gehouden met een compromis ten aanzien van de fotoschaal en het moment van opneming. De terrestrische metingen ten behoeve van de paspuntsbepaling kunnen niet verder worden teruggebracht dan tot de grens van de toelaat bare nauwkeurigheid. Blijft het probleem, hoe men zo economisch mogelijk signaliseert, hetgeen o.a. wil zeggen: terrestrische bijmeting tot een minimum beperken. Een algemeen geldende regel is hiervoor niet te geven, 125

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 11