het een verstoring van de bereikte automatisering betekende. Op de voordelen van „Anblok" zal hier niet verder worden ingegaan; vermeld zij slechts dat de opzet theoretisch juister is en dat het aantal paspunten aanzienlijk minder kan zijn. De methode gaat uit van onafhankelijk van elkaar gemeten modellen; deze worden, onder aanname van gelijke gewichten en correlatievrijheid voor de waargenomen machinecoördinaten vol gens de kleinste kwadraten onderling en aan de paspunten aan gesloten. De modellen ondergaan hierbij alleen een gelijkvormig heidstransformatie. De invoergegevens voor de elektronische berekening op de Zebra van het I.T.C. moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen; voor de toepassing door de F.D. waren vooral van belang: 1. De punten en modellen moeten op een bepaalde, systematische wijze worden genummerd. Nummers hoger dan 999 zijn niet toe gestaan. 2. Per model moeten de punten in numerieke volgorde voorkomen. 3. Doordat niet de transformatieparameters, maar de X- en Y- coördinaten van de nog niet in het R.D.-stelsel bekende punten als onbekenden worden beschouwd, dient het aantal punten per model niet te groot te zijn, wil men althans een blok van redelijke grootte als één geheel kunnen doorrekenen. Het bij het Kadaster gebruikte systeem kan wat deze factoren betreft als volgt worden gekarakteriseerd Ad 1. Op praktische gronden worden de signalen bij het plaatsen door de velddienst van een nummer voorziendit nummer is niet te gebruiken voor de blokvereffening, ook al omdat in niet te kleine blokken het aantal punten meer dan duizend bedraagt. Verder is in het algemeen de ligging van de foto's in de strook niet van te voren bekend en is dientengevolge ook niet aan te geven welke punten (in de hoeken van de modellen) voor de blokvereffening zullen gaan dienen. Voor geprikte, door stereoscopische puntsoverdracht verkregen punten gelden deze bezwaren nietdeze worden echter alleen gebruikt als er geen signalen aanwezig zijn op de gewenste plaats. Ad 2 en 3. De volgorde van meting in het model was bij de F.D. niet aan bijzondere voorwaarden gebonden; logischerwijze werd niet kris kras door het model gemeten, maar zorgde de waarnemer ervoor dat de totale door het meetmerk af te leggen weg naar zijn gevoel zo kort mogelijk was. Het aantal punten per model vertoont een vrij grote spreiding (van ca. 10 tot ca. 100). Uit het voorgaande is duidelijk dat de invoering van Anblok voor de uitvoering van de werkzaamheden een aantal minder gunstige 129

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 15