Ir. W. F. BONARDT, Ontwikkelingen in de toepassing van ontschrankingsmethoden bij het kadaster I. Inleiding Ontschrankingsmethoden hebben in de kadastrale praktijk nooit een grote vlucht genomen. De litteratuur vermeldt weinig toepas singen van de enkelbeeldfotogrammetrie die is gebaseerd op de fotogrammetrische ontschranking, noch op die van de cartografische ontschranking die tot doel heeft vervormde kaarten in de oorspronkelijke gedaante te brengen. Tegen de eerstgenoemde toepassing van de ontschranking oppert men doorgaans het bezwaar van de, in vergelijking met de beelden- paarfotogrammetrie, beperkte nauwkeurigheid. Bovendien ver oorzaken hoogteverschillen in het terrein, zoals bekend mag worden verondersteld, verschuivingen in het ontschrankte fotobeeld, tenzij er speciale maatregelen worden genomen door gebruikmaking van orthoprojectoren. De identificatie van terreinobjecten geschiedt in het ruimtelijk model, bij toepassing van de beeldenpaarfoto- grammetrie, met een grotere zekerheid en daardoor met een grotere nauwkeurigheid dan in de ontschrankte foto het geval is. Tegenover deze bezwaren staat het feit dat, als gevolg van de stereoscopische uittekening van het model, van de zeer grote hoe veelheid informatie die de luchtfoto bevat slechts een beperkt ge deelte, afhankelijk van het doel van de te vervaardigen kaart, wordt overgenomen. In tegenstelling hiermee bevatten ontschrankte luchtfoto's of hiervan vervaardigde fotomozaïeken (fotokaarten) de totale hoe veelheid informatie van de opnamen. Deze informatie kan als achtergrond van een lijnenfiguratie van groot belang zijn. Een werkplan 11zoals in gebruik bij de kadastrale ruilverkavelingsdienst zal in de praktijk voor meer doeleinden geschikt zijn indien hierop het terrein in zijn totaliteit als achtergrond is afgebeeld. Niet te verwaarlozen is de tijdfactor; ontschrankte luchtfoto's kunnen sneller worden verkregen dan uitgetekende modellen. Naast de fotogrammetrische ontschranking bestaat de carto grafische ontschranking. Zoals het woord het al zegt, is dit een werkmethode die meer op het gebied van de cartografie ligt dan op dat van de geodesie; bovendien is zij nauw verwant aan de reproduktietechniek Het doel van de cartografische ontschranking is het elimineren van vervormingen in een kaart, die ontstaan zijn als gevolg van in verschillende richtingen werkende ongelijke rek en krimp. Hierbij wordt gebruik gemaakt van optische transformaties. Deze transformaties zullen in het geval dat men te maken heeft 138 landmeter ie klasse van het kadaster te 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 24