145 2.2.4- Verdere bewerkingen aan de fotokaart De op de fotokaart aanwezige graveerlaag maakt het de gebruiker mogelijk hierin lijnen te graveren. In het voorbeeld van het werk plan II zullen deze lijnen ontstaan door kaartering van de nieuwe kavelindeling, het graveren van oude kadastrale grenzen die gehandhaafd blijven, en andere lijnen die voor het ruilverkavelings- werk van belang kunnen zijn. In ieder geval zal het noodzakelijk zijn het fotobeeld te inter preteren. De interpretatie kan het beste geschieden door personeel dat in het terrein bekend is en dat ook kan beoordelen welke lijnen van belang zijn om te worden gegraveerd. Vermeden wordt dan dat allerlei topografische details, die voor de ruilverkavelings werkzaamheden niet van belang zijn, op het plan worden gegra veerd. Bij de interpretatie kan met vrucht gebruik worden gemaakt van een zak- of spiegel-stereoscoop, waarmee de contactafdrukken kunnen worden bestudeerd. Er moet voor worden gewaakt dat geen fotofiguratie wordt gegraveerd die in hoogte enige meters afwijkt van het maaiveld. Als gevolg van de reeds eerder genoemde verschuivingen zal deze figuratie ten opzichte van de omgeving niet op de juiste plaats zijn afgebeeld. Zo worden de kanten van een weg die op een dijk is gelegen, bij voorkeur niet gegraveerd; in plaats hiervan kunnen beter de bovenkanten van de insteek van de langs de dijk gelegen sloten worden bewerkt. De wegkanten kunnen dan later na enige bijmetingen in de fotokaart worden gekaarteerd. In de meeste gevallen is het mogelijk van bebouwingen aan twee zijden de lijnen te identificeren waar de gevels het maaiveld snijden. Deze lijnen worden gegraveerd waarna met behulp van eigenmaten de resterende lijnen van de bebouwing kunnen worden gekaarteerd. De enkelbeeldfotogrammetrie zoals hier is beschreven, kan slechts verantwoord worden toegepast in vlakke gebieden. Afgezien van de snellere kaartvervaardiging biedt deze werkmethode nog enige andere voordelen. In poldergebieden zal de topografische terreinindeling veelal overeenkomen met de eigendomstoestand. Bij het projecteren van de nieuwe kavelindeling op de fotokaart treft de ruilverkavelaar de oude eigendomstoestand aan als achter grond. Een ander voordeel is dat van het montagestuk op gemakke lijke wijze fotokopieën kunnen worden verkregen, die bij het overleg met het publiek (wenszittingen) de situatie aanschouwelijker weer geven dan met lijnenkaarten het geval is. 2.3. Praktische toepassingen van de enkelbeeldfotogrammetrie De hierboven beschreven werkwijze is het (voorlopige) resultaat van een aantal proeven, dat in de loop van enige jaren is genomen. De kaartvervaardiging ten behoeve van de ruilverkaveling Heer- hugowaard is, afgezien van enige kleine afwijkingen op deze wijze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 31