plans is dan geen onverdeeld genoegen, wegens de veelal grote indeling met welke men de te kaarteren figuratie „er in moet brengen". De werking van het tekenmateriaal en de soms te globale wijze waarop vroeger de veranderingen werden bijgekaarteerd, kunnen verantwoordelijk worden gesteld voor deze moeilijkheden. Dergelijke oude plans kunnen worden hermeten; stuit dit op bezwaren, van welke aard dan ook, dan zou, indien er goed veld werk aanwezig is, een herkaartering kunnen plaats vinden. Wil men eveneens een herkaartering vermijden, dan bestaat er nog de mogelijkheid de vervormde plans door middel van cartografische ontschranking grotendeels in de oorspronkelijke vorm terug te brengen. Uitdrukkelijk moet worden gesteld dat alleen regelmatige ver vormingen met behulp van deze methode kunnen worden weg genomen foutieve kaarteringen kunnen op deze wijze niet worden hersteld. Indien de vervormingen een onregelmatig karakter hebben (bijv. in een hoek van de kaart een grotere rek dan in een andere hoek), kan de kaart in gedeelten met gelijke vervormingen worden ontschrankt waarna de deel-ontschrankingen weer tot een nieuwe kaart kunnen worden samengesteld. Dit laatste zal ook het geval zijn indien behalve een ontschranking een vergroting (bijv. van i 2500 naar 1 1000) zal moeten plaatsvinden. Men moet van de cartografische ontschranking niet verwachten dat oude plans met behulp van deze methode vernieuwd kunnen worden. Dit kan alleen door hermeting of herkaartering. De carto grafische ontschranking moet eerder worden beschouwd als een redelijk middel om het plan te verbeteren en waarvan de resultaten een tijdelijke betekenis dienen te hebben. 3.1. Raamkaarten Vervormde raamkaarten kunnen in de oorspronkelijke gedaante worden teruggebracht door gebruik te maken van een door de firma Klimsch ontwikkelde methode [4]. Deze methode kan het beste worden gehanteerd, indien men de beschikking heeft over een reproduktiecamera van het cartografische type. Dit soort camera's is geconstrueerd onder andere met het oog op ont- schrankingsmogelijkheden en bevat draaiingsmogelijkheden van origineelhouder en objectief, verschuivingsmogelijkheden van het origineel en een meetruit waarop het ontschrankte beeld kan worden nagemeten alvorens te worden gefotografeerd. De Fotogram- metrische dienst beschikt over de Klimsch Super-Autohorika reproduktiecamera, waarmee grote formaten kunnen worden verwerkt [2] Cartografische vervormingen (schrankingen) kunnen worden gesplitst in hoek- en lengteschrankingen. Hoekschrankingen hebben tot gevolg dat bijv. de hoeken van het raam van de raamkaart niet meer recht zijn; lengteschrankingen veroorzaken dat bijv. de horizontale zijden van het raam een grotere rek of krimp hebben 149

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 35