kleinere schaal, kan worden gebracht. De ontschrankte kaart kan dan in de reproduktiecamera door eenvoudige vergroting op de gewenste schaal worden gebracht. De lijndikte is door deze drie opnamen sterk toegenomen; bovendien is van het positieve vervormde origineel een negatieve ontschrankte kaart verkregen. Wil men beide bezwaren ondervangen, dan kan de derde opname op fotogevoelig stabilene worden vastgelegd. De in dikte toegenomen lijnen kunnen dan zuiver in hun middens worden gegraveerd, waarmee over de gehele kaart weer een uniforme lijndikte wordt verkregen, en waarna het dan ontstane negatieve beeld fotografisch kan worden gekopieerd op bijv. gewapend papier. Het ontschranken van de van het origineel vervaardigde ver kleining kan in het ontschrankingsinstrument geschieden met de empirische methode. Om vooraf te kunnen nagaan of de verkleining een zodanige lengte-ontschranking heeft ondergaan dat hiervan met één opname de juiste gedaante van de kaart kan worden verkregen, kunnen ook langs rekenkundige weg instelwaarden van het ontschrankingsinstrument worden berekend. Overschrijden deze instelwaarden het bereik van de oriënteringselementen, dan weet men dat het onmogelijk is een goede inpassing te verkrijgen. Er zal dan eerst een andere verkleining van de vervormde kaart moeten worden gemaakt, waarna een nieuwe berekening plaats vindt. De formules, die aan de berekening ten grondslag liggen, zijn ontleend aan [3]. 4. Slotbeschouwing Het feit dat de enkelbeeldfotogrammetrie tijdbesparend is ten opzichte van de beeldenpaarfotogrammetrie heeft er samen met de gedachte dat deze techniek met vrucht in grote delen van ons vlakke land kan worden toegepast, toe geleid dat de beschreven werkme thoden zijn ontwikkeld. Een ander voordeel, hoewel dit nog niet in zijn totaliteit wordt uitgebuit, is de verkrijging van het totaal beeld van het terrein, waarop de kaartgebruiker de voor zijn doel noodzakelijke lijnen aangeett. Van de tijdbesparing moet men zich evenwel geen overdreven voorstelling maken. Tevens is er van de voorwaarde uitgegaan dat de fotogram- metrisch berekende meetkundige grondslag van de vervaardigde kaart hierop, onafhankelijk van de ontschranking, moet zijn aan gegeven door kaartering vooraf. In feite gebeurt dit ook bij de beeldenpaarfotogrammetrie. Wat de voordelen bij het gebruik in de praktijk van een met behulp van de enkelbeeldfotogrammetrie vervaardigde kaart zijn, zou m.i. beter in een volgende aflevering van dit tijdschrift door een of meer gebruikers kunnen worden uiteengezet. I5i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 37