FOTOGRAMMETRIE Ir. W. SONNENBERG, Fotogrammetrische hermetingen 1Inleiding De fotogrammetrische hermeting zal worden belicht van drie zijden. Allereerst zal worden getracht een indruk te geven van de mogelijkheden ten aanzien van de nauwkeurigheid bij een bepaalde vlieghoogtehierbij zal vooral worden ingegaan op de problemen in gebieden met afmetingen van enkele honderden meters. Vervolgens worden de aldus verzamelde gegevens geprojecteerd op een aantal voorbeelden. Tenslotte zal een economische vergelijking worden gemaakt tussen terrestrische en fotogrammetrische hermetingen. 2. Schatting van de bereikbare nauwkeurigheid Uit een groot aantal door de Fotogrammetrische dienst van het kadaster uitgevoerde controlemetingen is komen vast te staan, dat de straal van de relatieve standaardkromme tussen twee langs fotogrammetrische weg in coördinaten bepaalde punten ligt binnen een cirkel met straal j/ 2 10 p. (meting met comparator, berekening met Anblok)in enkele publikaties treft men een gunstiger resultaat aan. Hierbij zij echter vermeld, dat de waarde f 2 10 p. slechts dan is te verwachten, wanneer de signalen zich in verschillende modellen bevinden; het ongunstigste geval dus. Aangezien in het algemeen niet vooruit kan worden voorspeld, hoe de modellen worden ge vormd door de opneming, is het wenselijk in alle gevallen genoemde waarde voor de relatieve nauwkeurigheid bij de verkenning aan te houden. Een meer verantwoorde opzet zou zijn, om uitgaande van gegeven gewichtsmatrices van paspunten en fotogrammetrische metingen een voorspelling te doen omtrent de te verwachten nauwkeurigheid. Hiertegen rijst het bezwaar, dat van gewichten in de fotogrammetric (en van correlatie) nog te weinig bekend is; bovendien is, na een eventuele benadering van de gewichten, het daarop volgende reken- proces zo gecompliceerd, dat slechts een enkeling hierover, en dan nog over kleine blokken of stroken, uitspraken heeft gedaan. Hieraan heeft men tot nu toe te weinig houvast. 3.1 Verdichting van het R.D.-net door fotogrammetrische puntsbe- paling Naast enkelvoudige signalisering bestaat de mogelijkheid door twee- of drievoudige signalisering (het centrum valt bijv. samen met het zwaartepunt van de drie signalen) de invloed van de in de Fotogrammetrische dienst van het kadaster, 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 3