VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Statistische dag 1966 Gewoontegetrouw hadden de organisatoren van de Statistische Dag ook dit jaar weer een fraai, allitererend, motto bedacht: „Sturen met Statistiek". Sturen was vroeger en is nu nog dikwijls een wat vage zaak, waar men veel van de intuïtie liet en laat afhangen. Bij de twee uitersten van de schaal, het gezin en de gehele aardse samenleving zal dit voorlopig nog wel zo blijven, maar op vele tussenliggende gebieden is de invloed van moderne ontwikke lingen reeds merkbaar. Het oude spreekwoord „De beste stuurlui staan aan wal" begint hier zijn ongunstige betekenis te verliezen; in de ruimtevaart is het al iets bijzonders als de bemanning zelf moet sturen. Nu is extrapolatie hiervan op andere gebieden niet zomaar toelaatbaar, maar het is zeker dat technieken die worden aangeduid met namen als modern bedrijfsbeheer, besliskunde, operations research, stuurkunde steeds meer zullen worden toegepast. Al deze methoden berusten kort en heel onvolledig samengevat, op de stelregel: „denkt aleer gij doet". Dat denken dient dan te steunen op waarnemingen. De hulp die de statistiek kan bieden is duidelijk, daar zij zich juist bezig houdt met het verzamelen en analyseren van waarnemingen en dus belang rijke adviezen kan geven bij het voorbereiden van beslissingen. Na de opening door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Statistiek, Dr. Chr. L. Rümke, heeft een tweetal sprekers het besturen met statistiek nader belicht. Door Ir. Th. P. Tromp, vice-president van Philips N.V. werden de zgn. micro-economische aspecten in het bedrijf behandeld. Voor beslissingen op korte termijn, bij de kwaliteitscontrole, worden al vrij lang statistische steekproefmethoden toegepast. Dat wil niet zeggen dat er een pasklaar antwoord is voor alle problemen. Het risico van storing mag ook zeker niet voor alle produkten gelijk zijn. De normale consument zal eerder een storing in bijv. een radio accepteren dan de P.T.T. een in een telefooncentrale. Beveiligingssystemen voor spoorwegen moeten nog zwaar der worden beoordeeld en bij de bemande ruimtevaart is een storing fataal. Op middenlange termijn wordt de statistiek o.a. gebruikt bij problemen van voorraadbeheer, produktieplanning en verkoop; dit zijn complexen met vele stochastische variabelen. Vroeger werd hier veel aan de intuïtie van de leiders (de „stuurknuppels" zoals de spreker het uitdrukte) over gelaten; nu is de statistiek in staat optimale handelwijzen met redelijke nauwkeurigheid aan te geven. Ook bij het vaststellen van kapitaalsinvesteringen en de ontwikkeling van nieuwe produkten, problemen die op lange termijn spelen, kan de statis tiek weliswaar geen uitkomst, maar toch wel enige hulp bieden, ofschoon het doen van juiste voorspellingen voor de verder verwijderde toekomst bijzonder moeilijk is. Tot slot van zijn voordracht maakte de spreker nog een aantal algemene opmerkingen. De statistiek dient zijns inziens een algemeen element te worden in de opleiding, speciaal in die voor leidinggevend personeel. Na deze voor statistici ongetwijfeld prettige uitlating, volgden enkele die, hoewel algemeen bekend, misschien nuttig zijn nog eens te worden vermeld Mathematici in een bedrijf dienen ook een praktische inslag te hebben; aan cijferliefhebbers heeft men niet veel; verder blijft ook mét statistiek risico bestaan, al is die kleiner geworden. En tenslotte: praktische bruikbaarheid van wiskundige methoden is belangrijker dan mathematische exactheid, een redelijke benadering is veelal voldoende.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 48