Nederlandse Landmeetkundige Federatie 163 De volgende spreker was Prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, die toepassingen van statistiek op micro-economisch gebied, op het besturen door de overheid, de regering, behandelde. De maatschappij wordt steeds gecompliceerder, het besturen daardoor moeilijker. De statistiek kan ook hier van nut zijn. De economische werkelijkheid wordt benaderd door een wiskundig model; het opstellen hiervan is niet eenvoudig. Het gaat er om de relevante variabelen en de verbanden er tussen op te sporen. Verder moeten nog getalwaarden worden bepaald voor in het model voorkomende coëfficiënten. Tenslotte is het doel voorspellingen, prognoses, op te maken. De eenvoudigste methode is om lineair uit het verleden te extrapoleren. De nadelen hiervan zijn duidelijk: een omkeer in bijv. de conjunctuur kon nooit worden voorspeld. Tegenwoordig gebruikt men dan ook meer gecompliceerde benaderingen. Over de waarde van de wiskundige modellen zijn vooral aan de hand van prognoses op korte termijn een aantal onderzoekingen gedaan. Zo bedroeg de voorspelde jaarlijkse toeneming van het nationaal inkomen in Scandinavië en in Nederland resp. 55 en 70 van de werkelijkheid; een onderschatting die volgens Prof. Tinbergen misschien is te wijten aan de rustige aard van de bevolking en aan het feit dat de prognoses zijn opgesteld door ambtenaren. Een ander onderzoek maakt gebruik van een tussen o en 1 variërende coëfficiënt om de overeenstemming tussen voorspelling en uitkomst aan te geven; deze bleek te schommelen tussen 0,07 en 0,68. Het blijft natuurlijk onmogelijk alles exact te voorzien; de landbouwproduktie bijv. is zeer moei lijk te schatten. Toch kunnen de coëfficiënten steun geven bij het opsporen van onjuistheden en het verbeteren van het wiskundig model. Waarschijnlijk zal men er toe moeten overgaan niet-economische factoren, zoals gezondheidstoestand van de bevolking, huisvesting e.d., in het model op te nemen. Ondanks redelijke resultaten blijven er voor de toepassing van de statistiek op economisch gebied nog vele vraagstukken over, vooral die van prognoses op langere termijn. Samen met de sectievergaderingen die 's middags werden gehouden gaf deze Statistische Dag een goed overzicht van het thema „Sturen met Statis tiek", zodat de organisatoren ook deze keer met tevredenheid hierop kunnen terugblikken. Ir. P. A. Roos Verslag van de studiedag gehouden in restaurant Esplanade te Utrecht op 7 mei 1965. Voor haar jaarlijkse studiedag heeft de N.L.F. in 1965 tot onderwerp gekozen het juridisch gedeelte van het rapport van de Staatscommissie in zake het Kadaster. Voor deze dag zijn ook uitgenodigd de leden van de Staatscommissie, de Vereniging voor Agrarisch Recht, de Vereniging van Hypotheekbewaarders, de Broederschap der Notarissen en die der Candidaat-Notarissen. 's Morgens worden een viertal inleidingen gehouden door respectievelijk Prof. mr. P. de Haan over fundament en perspectief van het kadaster, Mr. ir. C. G. van Huls over kadaster en recht, W. Joosten over perceel en publikatie en Prof. mr. J. M. Polak over enkele organisatorische aspecten1) 's Middags treedt onder voorzitterschap van Prof. ir. A. J. van der Weele een forum op bestaande uit de volgende leden van de Staatscommissie: Prof. mr. J. H. Beekhuis, Mr. ir. S. M. Meelker en Prof. S. N. van Opstal, Zie voor deze inleidingen T.v.K. en L. augustus 1965, p. 216 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 49