167 waarmee de belanghebbenden in staat zijn de vermelde kadastrale gegevens te vergelijken met de terreinstoestand. Blijkt nu van een discrepantie, dan kan de belanghebbende hier tegen opkomen. Door de geschapen reclame mogelijkheid is z.i. voldoende waarborg aanwezig, zodat gesteld kan worden dat reeds hierom de kadastrale omschrijving die de Rijksdienst aan het rechtsobject zal geven, zal gelden tegenover derden. Prof. Beekhuis stelt dat het feit dat partijen in de akte opnemen dat zij zich neerleggen bij de kadastrale grens, betekent, dat zij ook geacht worden dat gewild te hebben. Men kan nu zeggen: partijen worden daartoe gedwon gen. In de tegenwoordige wetgeving komt het frequent voor dat wordt voorgeschreven dat bepaalde elementen in een contract moeten worden opgenomen of geregeld. Hij verwijst naar de regelingen omtrent pacht- contracten. De minderheidsnota van de heer De Vries Naar aanleiding van hetgeen de heer Van Huls hierover heeft medege deeld, merkt Prof. Van Opstall op dat hij nog verder wil gaan dan artikel 23 van het ontwerp. Aan de vernieuwing wordt publiciteit gegeven, terwijl er ook voldoende gelegeneheid is om tegen de gegevens van de vernieuwing op te komen. Dit brengt spreker ertoe om de gegevens, zelfs zonder mogelijk heid van tegenbewijs, zonder meer positief te doen vaststaan, nadat natuurlijk al of niet gebruik is gemaakt van de bezwaren-procedure. Er zou een moment moeten zijn van positiviteit. Het is natuurlijk denkbaar dat er mensen zijn die hun rechten verliezen. Dit is uiteraard te betreuren, maar vanwege het algemeen belang moet toch de kans van het positief vaststellen worden aangegrepen. Hij kan zich voorstellen dat degene die geheel buiten zijn schuld rechten heeft veiloren, voor schadeloosstelling door het Rijk in aanmerking zou kunnen komen. Voorts wijst hij op het belangrijke feit dat bij een dergelijk positief vaststaan op een bepaald moment de registers die betrekking hebben op de tijd voorafgaande aan de vernieuwing kunnen verdwijnen. Prof. Beekhuis wijst erop dat men bij de behartiging van het algemeen belang niet te lichtvaardig moet zijn met het opofferen van particuliere belangen. Het is steeds de vraag hoever men kan gaan met de aantasting van laatstgenoemde belangen. Bij ruilverkaveling weten de belanghebbenden, vanwege haar spectaculair karakter, dat er iets met hun goed gaat gebeuren en dat ze moeten opletten dat hun rechten niet verloren gaan. Een vernieu wing is niet spectaculair, zodat belanghebbenden niet van de betekenis hiervan zijn doordrongen. Hij kan zich dan ook voorstellen dat velen zullen nalaten het nodige te doen om op te komen tegen hetgeen is vastgesteld in strijd met hun rechten. Hetgeen spreker hier poneert heeft met de mening van Prof. Van Opstall in de Staatscommissie geresulteerd in een compromis, zoals dat is weergegeven in artikel 23 van het ontwerp. De heer De Vries kan zich met dit compromis niet verenigen en heeft daarom de bedoelde minderheidsnota ingediend, die als achtergrond heeft hetgeen door spreker werd gesteld. De heer Van Huls stelt dat de vernieuwing toch niet het juiste middel is om tot opruiming van registers te geraken. Misschien is dat de enige manier. Het is volgens hem beter met een omvangrijk archief te blijven zitten, dan een zo rigoureuze ingreep toe te passen als geschiedt bij de ver nieuwing. Algemene discussie Na de theepauze wordt gelegenheid gegeven tot algemene discussie. Naar aanleiding van de opmerking van Prof. Polak dat de Rijksdienst van het kadaster, door het feit dat zij een technische dienst is, onder het Ministerie van Justitie zou moeten ressorteren, merkt de heer Overbeeke op dat er bij deze dienst alleen techniek wordt bedreven. Prof. Polak antwoordt dat hij met „technische dienst" heeft bedoeld te zeggen „niet-politieke dienst".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 53