Realisatie door middel van een grafische werkwijze zal in het algemeen ongunstige resultaten afwerpen door de geringe nauw keurigheid van kaartering en uitpassing. Het verdient in dat geval aanbeveling, de volgende werkwijze toe te passen. In het model worden de coördinaten gemeten van een aantal vroeger bepaalde signalen (ten behoeve van de transformatie) en bovendien de coördinaten van een aantal punten van de grens, de vanuit de grens goed zichtbare eventueel nog aanwezige signalen en topografische details als nokken van huizen, alleenstaande bomen, drinkbakken e.d., dus in het algemeen details, waarvan men in de loop der jaren geen verstoring behoeft te vrezen. Men kan, zoals bij de numerieke methode, hoekmeting toepassen of wel de snijpunten berekenen tussen bijvoorbeeld twee topografische de tails en de gevraagde grens. Uit ervaring is gebleken, dat de methode met hoekmeting zeer gunstige resultaten afwerpt, echter door practici wordt verworpen wegens omslachtigheid. Dit lijkt mij een onjuiste benadering: een goed uitgevoerde verkenning, inschakeling van een computer ter berekening van overbepaalde achterwaartse snijdingen en combi natie van een aantal metingen (in verband met het afwijkende ka rakter der werkzaamheden) zullen de kosten zeker niet hoger maken dan die van een terrestrische grensuitzetting. 4i Ruilverkaveling 4.1.1 Jaarlijks worden door de Fotogrammetrische dienst ca. 600 plans afgeleverd aan de Ruilverkavelingsdienst. Afhankelijk van het stadium, waarin de opnamen zijn gemaakt, kan men spreken van hermeten plans. Immers, de veranderde kadastrale scheidingen in een verkaveling worden veelal bepaald door nieuwe wegen en waterlopen en het aantal nieuwe op de foto voorkomende schei dingen is afhankelijk van het al dan niet gereed zijn van deze wegen en waterlopen. Hieruit zou men kunnen concluderen, dat lucht fotografie in een vergevorderd stadium van de ruilverkavelings procedure aantrekkelijk is. Het nadeel hiervan is evenwel, dat een tijdige toedeling hierdoor in gevaar kan komen. Als regel kan men daarom beter terugrekenen vanaf een wenselijk moment van toedeling. Het verdient aanbeveling zich te bezinnen op de moge lijkheden van twee maal vliegen, waarbij van de eerste vlucht tevens gebruik kan worden gemaakt door de Cultuurtechnische dienst (hoogtepuntenkaart, schatting van slootinhouden, schets kaart) als wel door de Landmeetkundige diensten van het kadaster (vergrotingen op schaal ten behoeve van delimitatie). 4.1.2 De keuze tussen grafische of numerieke uitvoering of een combinatie van beide valt in ruilverkavelingskringen meestal op de laatste mogelijkheid, waarbij de volgende werkwijze wordt gevolgd. 122

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 8