Signalisering van a. grensstenen, b. knikpunten van meetlijnen, c. hoofdpunten, d. assen van wegen en waterlopen, e. bebouwingen. Blijvende of reeds nieuw gevormde niet te signaliseren kadastrale en ook wel topografische scheidingen worden fotogrammetrisch ge- kaarteerd. De, pas op een later tijdstip bekende scheidingen worden, na terrestrische meting, gekaarteerd met behulp van de gesignali- seerde meetlijnen. Het streven is er nu op gericht, na beëindiging van de ruilverkavelingsprocedure, alleen de hermeten plans, en de coördinaten van de hoofdpunten en de signalen met hun aan metingen af te leveren aan de Landmeetkundige dienst. Hiertegen bestaat m.i. het bezwaar van de in 3.5 gesignaleerde onnauwkeurig heid van realisatie met behulp van een grafisch kadaster. Zou men de informatie uit meetcijfers die in de loop der jaren zijn verzameld, niet verwerpen, dan zouden deze meetcijfers, ondanks de grote (f-waarde, toch nog kunnen zorgen voor een beter resultaat bij grensuitzettingen, dan kan worden verkregen met behulp van de kaart. Tevens zou dan tegemoet worden gekomen aan de bezwaren van de in 3.5 voorgestelde werkwijze. Een kwestie, die nauw verband houdt met de grafische uitvoering is de methode van verzekering. Het komt mij voor, dat deze meer dient te worden aangepast bij de gekozen methode van uitvoering, dus bij de nauwkeurigheid van het eindresultaat. Uit de niet te voorkomen storing in het verzeke ringsmateriaal tijdens de ruilverkavelingsprocedure moge nogmaals het nut van een tweede vlucht blijken. 4.1.3 De nauwkeurigheidseisen zijn in het algemeen besproken onder 3. Hierbij zij vooral gewezen op de invloed van Ad, en, bij een grafisch kadaster, op de invloed van kaarteer- en uitpasnauw- keurigheid. 4.2 Kadastrale nieuwmeting Onder kadastrale nieuwmeting zou ik willen verstaan het ver zamelen van meetgegevens van uitbreidingsplannen. Men kan, uit gaande van schattingen van Ad, een beslissing nemen over de te volgen werkwijze. Hier zij alleen melding gemaakt van een tweetal recente proeven onder het bureau van de Landmeetkundige dienst te Eindhoven, daar hierbij een afwijkende werkwijze is gevolgd. Omschrijving van het gebied: uitbreidingsplan, bebouwing voor de helft voltooid, gehele stratenplan aanwezig. 123

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 9