i85 dat een rekenkundig proces wordt uitgevoerd, waarbij de hande lingen die de mens nog moet verrichten na instelling van de getallen en de uit te voeren bewerkingen, onafhankelijk zijn van de aard en volgorde van deze bewerkingen. Dit onder het voorbehoud dat elk der rekenkundige bewerkingen door de rekenautomaat kan worden uitgevoerd. De rekenautomaat moet dus behalve over de bij het niet-auto- matische rekentuig voorkomende organen ook de beschikking hebben over een besturingsorgaan, een orgaan dat er voor zorgt dat de juiste elementaire handelingen verricht worden in de juiste volgorde. Schematisch krijgt men dan het volgende overzicht: Het verloop van een rekenproces Het verloop van een rekenproces, met de rekenautomaat uitge voerd, kan in een 7-tal punten worden weergegeven. 1. De berekening wordt uiteengerafeld in een aantal enkelvoudige reken- of administratieve handelingen, die ieder afzonderlijk door de rekenautomaat kunnen worden uitgevoerd. Voorbeelden van dergelijke handelingen zijn: Tel op, trek af, schuif (dat wil zeggen schuif een zich in een bepaald register bevindend gegeven x plaatsen op), haal (dat wil zeggen breng uit een bepaald register van het geheugen het gegeven dat zich daar bevindt, naar het rekenorgaan) berg op. Op deze wijze wordt een rekenprogramma opgesteld in de vorm van een aantal opdrachten. Elke opdracht bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt vastgelegd welke handeling moet worden uitgevoerd (operatiedeel), in het tweede deel wordt aangegeven in welk(e) register(s) zich het getal (de getallen) bevindt (bevinden,) waarmee de betreffende handeling moet worden uitgevoerd (adresdeel) reken- orgoan ingang uitwendig geheugen uitgang geheugen besturings orgaan transport besturing rekenautomaat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 11