i88 O loi V 99 O ioo B 106 Na uitvoering van het programma bevindt de gevraagde uitkomst zich dan in register 106. Men kan zich nu afvragen of het wel enig voordeel biedt het automatisch rekentuig voor deze berekening te hulp te roepen. Men moet zich immers nogal wat moeite getroosten: Programma opstellen en ponsen, getallen ponsen, programma doen uitvoeren. Wordt deze moeite beloond? Ongetwijfeld bij het berekenen van één veelterm zeker niet. Anders wordt het al, wanneer de veelterm zonder wijziging van de coëfficiënten a voor de waarden i, 2, 1000 voor moet worden berekend. Men kan dan de 1000 verschil lende uitkomsten voor y binnen zeer korte tijd verkrijgen. Slechts enkele opdrachten behoeven aan het programma te worden toege voegd. In dit geval zou daarom toepassing van het automatisch rekentuig al zinvol kunnen zijn. Extra faciliteiten Wanneer een geheugen bijv. 4000 instructies kan bevatten, die ieder tijdens de berekening maar eenmaal worden uitgevoerd, dan zal de berekening, aannemende dat 1000 opdrachten per seconde kunnen worden uitgevoerd (wat momenteel niet bijzonder veel is) hoogstens 4 seconden in beslag nemen. Deze snelheid van rekenen is natuurlijk erg plezierig, maar toch zouden met behulp van een auto matisch rekentuig slechts zeer beperkte berekeningen kunnen wor den uitgevoerd, als niet beschikt kon worden over extra faciliteiten. Eén van de belangrijkste faciliteiten is wel de sprongopdracht. Met behulp van de sprongopdracht kan men delen van het pro gramma overslaan, maar ook reeds doorlopen delen van het programma opnieuw doorlopen. Op deze wijze kan men onder meer zgn. lussen formeren, stukken programma, die een aantal malen achtereen worden doorlopen. Het behandelde voorbeeld kan een vruchtbaar gebruik van een sprongopdracht eenvoudig toelichten. Is de volgende instructie geldig: S n Spring naar de opdracht die zich bevindt in register n en veronderstellen wij dat de eerste opdracht van het programma (H 105) zich bevindt in register 1001, dan luidt het programma: (1001) H 105 V 99 O 104 B 106 S 1001

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 14