Ir. B. G. K. KRIJGER, Enige aspecten van de automatisering van de geodetische rekentechniek Inleiding Het wekt misschien enig wantrouwen, indien een artikel van verscheidene tientallen bladzijden voorzien wordt van een titel, waarin de woorden „enige aspecten" voorkomen. Dat de titel toch niet is voortgekomen uit een soort valse bescheidenheid moge blijken uit enkele opmerkingen die wij vooraf over de inhoud willen maken. Het artikel bestaat uit zes hoofdstukken. Begonnen wordt met een hoofdstuk dat een zekere historische inslag heeft. Getracht wordt enkele kenmerken van de moderne rekentechniek toe te lichten vanuit één aspect van haar ontwikke ling. Een volledige geschiedschrijving van de rekentechniek wordt niet nagestreefd, ook niet van de geodetische rekentechniek. Een dergelijke beschrijving zou zeker zinvol zijn, maar een veel uit voeriger en grondiger onderzoek vragen. Om redenen die in het artikel worden uiteengezet, wordt gebruik gemaakt van de rekentaal ALGOL. Hoofdstuk 2 is aan deze taal gewijd. Men mag dit hoofdstuk echter niet opvatten als een ALGOL- handleiding, met behulp waarvan het mogelijk zou zijn zich het programmeren in ALGOL eigen te maken. De bedoeling is slechts de lezer in staat te stellen zich een zekere passieve beheersing van ALGOL aan te leren, zodat de overige hoofdstukken van het artikel leesbaar zijn. Ook in dit hoofdstuk is dus volledigheid niet nagestreefd. Minder gebruikte begrippen en regels met een zekere vanzelfsprekendheid zijn niet behandeld. Degene die zich het programmeren in ALGOL eigen wil maken kan [i] of [2] gebruiken. Degene die reeds voldoende van ALGOL op de hoogte is, kan zonder bezwaar hoofdstuk 2 overslaan. wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het Laboratorium voor Geodetische rekentechniek te Delft: Inhoud Inleiding Hoofdstuk iDe automatische rekentechniek, toegelicht vanuit haar historische ontwikkeling Hoofdstuk 2Enkele kenmerken en begrippen uit de rekentaal ALGOL Hoofdstuk 3Enkele grondbeginselen voor de opbouw van een landmeet kundig proceduresysteem Hoofdstuk 4Het gebruik van het proceduresysteem puntsbepaling Hoofdstuk 5De opbouw van het proceduresysteem puntsbepaling Hoofdstuk 6Enkele verwachtingen voor de toekomst Litteratuur

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 3