Samenvattingconclusies. Een rekenproces waarbij een rekenautomaat wordt ingeschakeld verloopt in menig opzicht principieel anders dan een rekenproces waarbij slechts een tafelrekenmachine wordt gebruikt. Daarom is het in principe onjuist bij automatisering van het rekenproces zonder meer de voorheen gebruikelijke formules te programmeren, hoewel dit praktisch veelal wel de snelste methode is. Beter is het een herontwerp van het formulesysteem te maken. Op het gebied van puntsbepaling en waarnemingsrekening zijn de theo- riëen van Prof. Baarda geschikt, omdat in deze theoriëen een groot aantal praktische rekenmethoden als bijzonder geval te voorschijn komen. Bij de ontwikkeling van een proceduresysteem op een dergelijk gespecialiseerd gebied is het noodzakelijk rekening te houden met het feit dat de rekenautomaten zich al jaren lang in een zeer snelle ontwikkeling bevinden, terwijl er nog geen uitzicht bestaat dat deze ontwikkeling binnenkort veel kalmer gaat worden. Rekenautomaten veranderen daardoor snel. Daarom dient men zich niet te veel vast te leggen op een bepaald type machine. Gebruik van algemene programmeertalen als ALGOL is dus nuttig, omdat men zich dan enigszins onafhankelijk maakt van het type rekenautomaat waarop men werkt, maar ook omdat bij gebruik van een dergelijke taal veel routinewerkzaamheden afgeschoven worden van de programmeur op de rekenautomaat zelf. Uiteraard zal men er naar streven procedures te ontwerpen, die snel zijn en zuinig in geheugengebruik. Ook bij aanvaarding van een bepaalde theorie als basis voor een proceduresysteem ligt de uitgebreidheid van het proceduresysteem niet bij voorbaat vast. Hoe eenvoudiger het gebruik van het proceduresysteem, hoe ingewikkelder het proceduresysteem zal zijn. Men zal dus een evenwicht moeten zoeken. In de puntsbepaling kan men een evenwicht vinden, door de driehoek als grondfiguur op te vatten en een proceduresysteem op te bouwen waarin de belangrijkste bewerkingen die binnen een driehoek voorkomen op automatische wijze plaats vinden. De wijze waarop deze gedach- tengang is gerealiseerd is uitvoerig uitgewerkt in de hoofdstukken 4 en 5. [Zie verder op blz. 237 van de volgende aflevering.) 214

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 40