217 In het kader van de automatisering in de fotogrammetrie hield Prof. Van der Weele een voordracht over orthoprojectie. Aan principe, uitvoering van enkele instrumenten en het praktisch gebruik van orthofoto's werd aandacht besteed. Een dialoog over het probleem van de hoofdpunten werd gevoerd door Prof. Baarda en Prof. Van der Weele. Uiteraard was daarbij primair in hoeverre de mogelijkheid aanwezig is hoofd punten te bepalen door verdichting van een gegeven puntenveld met behulp van fotogrammetrische metingen. Over de mogelijkheden van fotogrammetrische hermetingen werd een voordracht gehouden door Ir. W. Sonnenberg en wel aan de hand van een inmiddels in dit Tijdschrift (blz. 117 e.v. van deze jaargang) gepubliceerd artikel over dit onderwerp. Zoals was te voorzien, draaide het bij de steeds na een voordracht volgende discussie in hoofdzaak om het begrip nauwkeurigheid, een typisch aspect overigens van post-academiale cursussen op ons vakgebied. Het duurde evenwel tot de discussie na de laatste voordracht eer algemeen de mogelijkheden van de fotogrammetrie, in het bijzonder voor de vervaardiging van kaarten op grote schaal van dorpen en dorpsuitbreidingen en voor de bepaling van hoofd punten, werden aanvaard. In feite werd door het betoog van Ir. Sonnenberg een antwoord gegeven op enkele vragen die Prof. Baarda stelde in zijn voordracht „Schimmenspel en maatschappij" (gepubliceerd in Geodesia, jg. 1966, blz. 49 e.v.). Dat een student het wel eens mis kan hebben met zijn beweringen in verslagen, werd een ieder duidelijk; tevens dat bij het Kadaster, althans bij de Fotogrammetrische dienst, juist bijzonder veel aan onderzoe kingswerk is gedaan. Maar dit is slechts een bijkomstig resultaat van de post-academiale cursus. Bij de eerste voordracht van Prof. Roelofs kwam mij plotseling de befaamde ster-vlucht in de gedachten, waarover aan het eind van de jaren dertig onze oud-leermeester Schermerhorn zo enthousiast kon vertellen. Thans kom ik tot de conclusie, dat er in zekere zin weer een dergelijke vlucht heeft plaats gevonden, nl. een van geodeten uit alle delen van het land, die gedurende een week hebben getracht hun plaats in de moderne fotogrammetrie te vinden. Dat de meeste deelnemers ongetwijfeld deze plaats zullen hebben gevonden met een zeer geringe standaardafwijking, moet worden toegeschi even aan het hoge peil waarop het gebodene stond. Daarvoor past een woord van lof aan alle docenten; voor de goede organisatie van het geheel zijn de cursisten uiteraard extra dank verschuldigd aan de cursusleider. H. L. van Gent

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 43