220 Ogloblin, D. N.Up-to-date Girotheodolites for Mine Surveying. Pusztai, F.Einige Probleme der Stabilitat von Gyrotheodoliten. Pusztai, F.: Einige Probleme der Stabilitat von Gyrotheodoliten. Ramsayer, K.Versuche zur Verbesserung der astronomischen Orts- bestimmung durch automatische Stemverfolgung. Rehse, H.Vereinfachungen bei der Bestimmung der Konstanten des Zeiss'schen Koordinatenmessapparats 30 x 30 cm. Schoeps, D.Analytische Behandlung von photographischen Satelliten- aufnahmen. Tarczy-Hornoch, A.Vorteile der Eichwerte gegenüber den durchschnitt- lichen Parswert bei den Sekundenlibellen. Teleki, G.The Refraction Influences in Stellartriangulation. SEKTION IV: Gravitationsmessungen und verwandte Wissenschaften Banai, Gy. Neukonstruktion von Gradientenmessgerat auch für die Messung von Krümmungswerten. Bonatz, M.Der Einfluss der Mikroseizmik auf die Gravimeteranzeige. Chojnicki, T.The Methods of Calibration of the Askania Gs-11 Gravimeter. Haaz, I.: Kleine Eötvös-sche Drehwaage mit schneller Dampfung. Ledersteger, K.Die absolute Lotabweichungsausgleichung (und der geodatischen Zusammenschluss Europas). Meisser, O.Geophysikalische horizontale und vertikale sehr genaue Messungen. Nagy, D.Application of the Monte Carlo Method to analyse the effect of observation errors in gravity reductions. Renner, J.: Neuere Messung des Gravitations-Koeffizienten. Een greep uit de vele interessante onderwerpen Er werd veel aandacht besteed aan de gyrotheodoliet, dit is, zoals de naam al zegt, een combinatie van een gyroscoop en een theodoliet. Een nieuwe ontwikkeling in de geodesie, die veel mogelijkheden te bieden heeft. In de laatste jaren is de gyrotheodoliet in belangrijke mate verbeterd: het gewicht is kleiner geworden en de meettijd korter, terwijl de nauwkeurig heid is opgevoerd. Er zijn op het moment ongeveer twintig typen op de markt, onder andere van Wild, Fennel, M.O.M.-Budapest en verschillende Russische en Amerikaanse fabrikaten. Volgens een onderzoek van Halmos kan men met gyrotheodoliet Type Gi-Bi van M.O.M. in 35 minuten tijds een astronomisch azimut bepalen met een standaardafwijking van 15". De nauwkeurigheid kan nog verder worden opgevoerd door in meer series te meten. Prof. K. Ramsayer heeft in zijn voordracht een nieuwe methode geïntro duceerd, die bij sterwaamemingen de invloed van de persoonlijke fouten van de waarnemer uitschakelt. Bij een speciaal hiervoor omgebouwde theodoliet wordt de kijker zowel in horizontale als in verticale zin bewogen met motoren die worden bestuurd door een analoge computer. De kijker volgt nu de waar te nemen ster, zoals deze op de hemelbol beweegt. De relatieve beweging tussen de kruisdraad en de ster wordt dus geëlimineerd. Hierdoor wordt het richten op een bewegend object teruggebracht tot het richten op een stilstaand object, hetgeen kan geschieden met fijne bij sturingen. De stand van de horizontale en verticale rand wordt nu gefoto grafeerd, terwijl dit moment op een chronograaf wordt vastgelegd. Men neemt dus tegelijkertijd drie grootheden waar: tijd, horizontale en verticale hoek. Uit theoretische en praktische onderzoekingen is gebleken dat uit waarnemingen van twee sterren en een terrestrisch punt breedte, lengte en azimut simultaan kunnen worden bepaald in ca. 30 minuten, met een verrassend hoge nauwkeurigheid [mv 0,5", mxcostp 0,5", ma 0,9"). De definitieve uitvoering van dit instrument voor praktisch gebruik is nog in ontwikkeling.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 46