Dank zij een uitermate ingewikkeld organisatorisch programma is nu elke eenheid van rekentijd van de automaat (bijv. 1 sec) in een aantal stukjes verdeeld. Elke gebruiker krijgt dan elke tijdseenheid één stukje van de rekentijd van de automaat ter beschikking. Op deze wijze kunnen tientallen gebruikers, naar hun gevoel gelijktijdig, de rekenautomaat gebruiken. Door deze en andere ontwikkelingen wordt de „software" van de rekenautomaat, dat is de programmabibliotheek in de meest uitgebreide betekenis van het woord, van steeds groter belang. Juist door de sterke toename van de snelheid van de rekentuigen wordt een steeds groter percentage van de benodigde tijd gebruikt voor het programmeren. Vandaar dat de fabrikant zich hoe langer hoe meer genoodzaakt ziet grote aandacht te besteden aan de bij de rekenautomaat te leveren software, waarvan de laatste tijd de ALGOL- en FORTRAN-vertalers een belangrijk deel uitmaken. Ongetwijfeld heeft het gebruikmaken van talen als ALGOL behalve grote voordelen ook bezwaren, waarvan het voornaamste wel is dat de onderlinge verschillen tussen de ALGOL-vertalers nog zo groot zijn, dat de uitwisselbaarheid van de programma's beperkt is. Hoewel het gebruik van algemene programmeertalen een belangrijke stap vooruit is, zijn daarom nog belangrijke ver beteringen nodig en te verwachten. Vermoedelijk zullen deze verbeteringen voor een belangrijk deel uit uitbreidingen bestaan. Dit zal dan tot gevolg hebben dat de in het programmeersysteem aan te brengen veranderingen niet zo groot zullen zijn als bij de overgang van autocode naar ALGOL. Herontwerp van het rekensysteem Dat het gebruik van automatische rekentuigen gepaard kan gaan met een herontwerp van het reken- en formulesysteem wordt veroorzaakt door het feit dat een concreet probleem veelal op meer dan één wijze in formulevorm is te brengen, ook al zijn de gebruikte theorieën op dezelfde axioma's gebaseerd. Soms blijven bepaalde rekenformules tientallen jaren onver anderd in gebruik. Deze onveranderlijkheid wordt dan wel voor principieel aangezien, maar zij is dat niet. Zij wordt slechts veroor zaakt doordat de rekenhulpmiddelen in deze periode niet wezenlijk veranderen. Welke criteria moet men nu aanleggen bij het herschrijven van het formulesysteem? Niet altijd zal men andere criteria aanleggen dan voorheen, maar hun onderlinge verhouding zal anders moeten worden gesteld. Ook bij gebruik van de tafelrekenmachine speelt de geheugenruimte een rol. Een omvangrijke tafel met goniometri- sche waarden wordt vervangen door een veel dunnere, waarin dan sterker moet worden geïnterpoleerd. De nodige geheugen ruimte wordt dus beperkt en het rekenwerk iets uitgebreid. Maar toch zal de snelheid van de tafelrekenmachine de belangrijkste factor zijn bij het beoordelen van een rekenmethode. 271

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 37