273 beperken tot meer incidentele aanpassingen van de formules in verband met de mogelijkheden van de rekenautomaat. Een andere praktische reden, waarom men er in de praktijk goed aan zal doen een nieuwe opzet te maken van het rekensysteem is, dat berekeningen in de meeste gevallen slechts een klein onderdeel zijn van een veel groter proces. Aan de berekeningen gaan metingen vooraf, en veelal moeten de resultaten worden getekend. Dit geheel moet dan bovendien worden begeleid door een doeltreffende administratie. Men kan dus niet het rekenwerk isoleren uit het geheel, automatisering op het ene gebied heeft (vaak vérstrekkende) invloed op het andere gebied. Bij automatisering van een bepaald gebied heeft verschuiving van de knelpunten plaats, en dit vergt reorganisatie van het geheel. Consequenties voor een toekomstige opzet Mede op grond van voorgaande overwegingen is het in de hoofd stukken 4 en 5 behandelde proceduresysteem ontwikkeld. Dit systeem kan slechts als een eerste poging worden gezien, en als illustratie van een algemene gedachtengang, die de mogelijkheid biedt tot meer toepassingen. Niet alleen zal het proceduresysteem nog voor verbetering vatbaar blijken te zijn als er meer ervaring mee wordt opgedaan. Maar ook betreft het slechts een beperkt deel van de geodetische rekentechniek. De waamemingsrekening bevat een ander deel. Ook op dit gebied is een begin gemaakt met de ontwikkeling van zeer algemene procedures. Daarover wordt echter nu nog geen verslag uitgebracht. Verder zal het dan nog noodzakelijk zijn procedures te ontwerpen met behulp waarvan een koppeling tussen de puntsbepaling en de waamemingsrekening tot stand kan worden gebracht, zodat ook de vereffening van drie hoeks- en andere netten met behulp van de ontwikkelde systemen mogelijk zal zijn. Ook op andere deelgebieden van de geodesie zal het gebruik van rekenautomaten aanleiding kunnen geven tot nieuwe formule systemen, zoals dat trouwens reeds het geval was bijv. op het gebied van de fotogrammetrie. Vele theoretische onderzoekingen, met name op het gebied van de waarnemingsrekening, zijn praktisch onmogelijk, indien geen gebruik van de rekenautomaat wordt gemaakt. Hoe sneller de rekenautomaat wordt, hoe groter de behoefte wordt aan auto matisering in het programmeren, en dus aan algemene program meersystemen. Immers hoe sneller de rekenautomaat, hoe groter procentueel de tijd die nodig is om de programma's te maken. Maar ook hoe algemener de programmeersystemen worden, hoe groter het aandeel van de vakman op het speciale gebied van het betreffende programmeersysteem. Het ontwikkelen van een derge lijk systeem zal immers slechts kunnen geschieden dank zij een grote vakkennis. Er is dan ook inschakeling te verwachten van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 39