In het algemeen is dus een sterke toename te verwachten van het werken in groepsverband. Van de hoogleraar met zijn collega, van de geodetisch- met de civiel-ingenieur, van de programmeur en de administrateur, van de theoreticus en de prakticus. Zo komt het in sommig opzicht zo onveranderlijk en uitgebalan ceerd lijkende gebied van de geodetische rekentechniek opnieuw in beweging. Dat het eindpunt van deze nieuwe ontwikkelingen nog lang niet in zicht is, maakt het werken tot een boeiend avontuur. Ir. W. F. BONARDT, Het kaarteren van in coördinaten bekende punten met behulp van de Graphomat Zuse Z 64 IInleiding De Graphomat Zuse Z 64 is een elektronisch bestuurde tekenautomaat. De in digitale vorm aan de tekenautomaat ver strekte gegevens, die door deze in een analoge vorm (kaartering) worden omgezet, bestaan uit puntnummers, X- en Y-coördinaten van de te kaarteren punten. Deze gegevens zijn vastgelegd in ponsband, ponskaarten of op magnetische band. In dit artikel zal er van worden uitgegaan dat de ponsband als informatiedrager dienst doet. De analoge vorm kan bestaan uit kaarteringen in potlood of in inkt op iedere daartoe geschikte tekeningdrager, doch ook kunnen gravures worden vervaardigd. Aan de afdeling Assistentie van het Centraal teken- en opleidings bureau is sinds de zomer van 1965 een Graphomat opgesteld. Eveneens beschikt deze afdeling reeds wat langere tijd over een 276 Litteratuur [1] Daniel D. McCracken A guide to ALGOL-programming. Wiley, New York 1962. [2] E. W. Dijkstra: A primer of ALGOL 60 programming. Academic Press, London 1962. [3] A. v. Wijngaarden: Rekenen in Nederland. Opgenomen in de uitgave ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlandse Rekenmachine Genootschap, 1964. [4] J- W. Backus e.a.: Revised Report on the Algorithmic Language ALGOL 60. Communications of the ACM. [5] W. Baarda: Puntsbepalingssystemen in het platte vlak. Berekening met complexe getallen. Laboratorium voor Geodetische rekentechniek, 1964. [6] K. Linkwitz: Elektronisches Rechnen im Vermessungswesen. Allgemeine Vermessungsnachrichten, april 1965. Centraal teken- en opleidingsbureau van het kadaster, 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 42