kleine rekenautomaat, nl. de Zuse Z 25, die door middel van elektrische geleidingen is verbonden aan de Z 64 (de zgn. on-line situatie). In het kerngeheugen van de Z 25 kan d.m.v. een ponsband een reken- en een vertaalprogramma worden ingelezen. Deze beide programma's, die ook wel als een geheel worden beschouwd en dan kaarteerprogramma wordt genoemd, hebben tot taak de in te lezen informatie, in casu de puntnummers en de X- en Y- coördinaten volledig zelfwerkend om te zetten in een taal en een vorm die door de Z 64 wordt verstaan en volgens welke de teken automaat zijn werk zal gaan verrichten. Fig. 1. moge deze situatie verduidelijken. Het verwerkingssysteem is zodanig ontwikkeld dat op een gegeven moment het ponsbandleesapparaat, na een opdracht daartoe van het kaarteerprogramma te hebben ontvangen, een puntnummer met de erbij behorende X- en Y- coördinaten inleest. Het gedeelte van het kaarteerprogramma, dat de vertaling voor zijn rekening neemt, berekent de coördinatenverschillen tussen het vorige gekaarteerde punt en het ingelezen punt. Evenredig hiermee worden snelheden vastgesteld waarmee de schroefassen in X- en in Y- richting zullen worden aangedreven. Tevens wordt de tijdsduur berekend gedurende welke deze snelheden zullen worden gehandhaafd. Men zou kunnen zeggen dat de Z 64 volgens het principe van een poolcoördinatograaf werkt. De Z 25 geeft nu deze gegevens in elektrische vorm via de geleidingen door naar de Z 64 die de opdracht uitvoert, terwijl er een lijn wordt getekend of niet, al naar gelang dit door het kaarteer programma wordt voorgeschreven. Aan het einde van de afgelegde afstand wordt, ook weer bestuurd door het kaarteerprogramma, bijv. een puntkaartering verricht. Vervolgens zendt de Z 64 een sein naar de Z 25 ten teken dat de opdracht is uitgevoerd en het ingelezen punt is gekaarteerd. Nu kan een volgend punt worden ingelezen. Het zal de lezer duidelijk zijn dat dit in feite een inefficiënte organisatie is. Immers, de Z 25 moet na zijn kortstondige activiteit bestaande uit het inlezen en verwerken van de gegevens door het kaarteerprogramma, relatief zeer lang wachten totdat de Z 64 277 Z64 Graphomat Fig. 1Z 25 en Z 64 in on-line situatie in geheugen kaarteer- progr. Z 25 Ponsbandlezer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 43