I /H 278 de tekenopdracht heeft uitgevoerd. In principe is het weliswaar mogelijk de Z 25 gedurende de wachttijd een andere rekenopdracht te laten uitvoeren, doch dit is bij de aan de afdeling Assistentie opgestelde Z 25 wegens de nog zeer kleine capaciteit van het kern geheugen in de praktijk onmogelijk. Het is echter wel mogelijk een doelmatiger opzet te realiseren door de kabelverbinding tussen Z 25 en Z 64 uit te schakelen. De door de Z 25 geproduceerde tekeninformatie wordt dan met behulp van een ponsbandponsapparaat uitgevoerd, waarna deze vervaardigde ponsband op een ander tijdstip wordt aangeboden aan de Z 64 door middel van een tweede ponsbandlezer. Deze opzet wordt de off-line situatie genoemd en is voorgesteld in fig. 2. De Z 25 wordt bij deze opzet slechts een fractie van de tijd zoals die bij de on-line situatie noodzakelijk zou zijn om een kaart te tekenen, gebruikt. Hierdoor blijven er meer mogelijkheden over om andere berekeningen van landmeetkundige aard te kunnen uitvoeren. Binnen afzienbare tijd hoopt de afdeling Assistentie de off-line situatie te hebben gerealiseerd. 2. Fotogrammetrisch kaarteerprogramma In samenwerking met de Fotogrammetrische dienst van het kadaster is door de afdeling Assistentie van het CTO een kaarteer programma ontwikkeld, waarmee puntkaarteringen ten behoeve van het aanleggen van fotogrammetrische paspuntenbladen kunnen worden uitgevoerd. Als gevolg van de invoering van dit programma wordt het RD-stelsel op de bladen aangegeven door ruitkruisjes en niet meer door de vaak hinderlijke ruitlijnen, die door gebruikmaking van een met de hand bediende coördinatograaf op de bladen voorkwamen. Aan de hand van een voorbeeld zal de werking van het kaarteer programma worden beschreven. Fig. 3 toont de uitgeschreven inhoud van de invoerponsband. Deze ponsband zal in de naaste toekomst volledig automatisch worden vervaardigd door het TNO, waar ook een gedeelte van de u Ponsband lezer in geheugen: kaarteer- progr. E Z64 Graphomat 0 Zè3~z 25 Ponsbandlezer Ponsbandponsapparaat Fig. 2. Z 25 en Z 64 in off-line situatie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 44