I in tfX Ter herdenking Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz 1887-1966 Op 10 augustus 1966 overleed in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort Felix Andries Vening Meinesz, oud buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Technische Hogeschool te Delft. Voor degenen die het voorrecht hebben gehad hem van nabij te kennen of tot zijn leerlingen en medewerkers te behoren, zal het duidelijk zijn dat in een kort bestek slechts een onvolledige schets kan worden gegeven van deze geleerde, die op het gebied van het meten van de zwaartekracht en het toepassen daarvan in de geodesie en de geofysica zulk een baanbrekend werk heeft verricht en daar naast in vele hoge functies op organisatorisch gebied de wetenschap heeft gediend. Op 30 juli 1887 werd Vening Meinesz te Scheveningen geboren. Zijn lagere en middelbare schoolopleiding kreeg hij te Amsterdam, van welke stad zijn vader burgemeester was. Hij studeerde van 1905 tot 1910 aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij het diploma van civiel ingenieur behaalde. Spoedig daarna, op 1 oktober 1910 en dit feit heeft richting gegeven aan zijn gehele loopbaan werd hij benoemd tot ingenieur van de toenmalige Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing (thans Rijks commissie voor Geodesie) voor de uitvoering van zwaartekracht metingen, welke door genoemde Commissie enkele jaren tevoren aan haar ingenieur Modderman was opgedragen, maar waaraan door diens vroegtijdig overlijden in 1908 plotseling een einde was gekomen. Al spoedig bemerkte Vening Meinesz bij zijn onderzoek dat de in het buitenland gebruikelijke meetmethoden in Nederland, 283

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 49