gevolgen doorstaan; na de capitulatie van Japan mocht hij een tevredenheidsbetuiging ontvangen voor zijn werk bij de kamp leiding. Na de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië bleef ook Hemmes op zijn post, zelfs langer dan zijn collega's, en wel tot zijn pensione ring op 15 november 1954. De gewijzigde omstandigheden in Indonesië maakte een nieuwe ordonnantie voor de In- en Overschrijving noodzakelijk; Hemmes zag hierin studiemateriaal voor een scriptie, die hem na zijn afscheid aan zijn geboorteland en aankomst in Nederland het diploma van geodetisch ingenieur bezorgde. Op zijn 52ste verjaardag begon hij een nieuwe loopbaan als landmeter van het Nederlandse kadaster; tijdelijk in Arnhem geplaatst, kwam hij kort daarna in Breda, waar hij bij collega s en vrienden bekend stond als een harde werker, die voet bij stuk wist te houden als hij een bepaald standpunt verdedigde. Ook zijn kennis van het notariaat maakte hem tot vraagbaak bij menig kadastraal-juridisch probleem. Hemmes kwam op 15 november 1904 ter wereld in Semarang in de gouden tijd van de Javaanse suikerindustrie; in die omgeving van machtige suikerfabrieken met hun eigen sfeer, gespeend van urbaniteit maar niet van ontzagwekkende tantièmes, groeide hij op. In de Javaanse jungle was de jacht op groot wild zijn geliefkoosde sport als jongeman, voor wie het verenigingsleven niet de minste aantrekkingskracht had, ook niet op latere leeftijd. Zijn grote liefde voor de natuur gaven hem later hobbies als hengelen en landschapschilderen. Als zoon van zon en warmte liet hij een huis in het uiterste zuiden van Spanje bouwen om barre winters te ontvluchten: het heeft niet mogen zijn. De ziekte die hij wilde ontlopen, was sneller en velde hem op het ogenblik dat hij de lange reis naar het warme zuiden zou aanvangen. Onder grote belangstelling, o.a. van het oud diensthoofd van het Nederlands-Indische kadaster, de heer P. M. H. Plasman, werd de overledene op vrijdag 9 september jl. ter aarde besteld. J. G. Martel Nederlandse Landmeetkundige Federatie 288 Verslag van de Geodetische studiedag van 20 mei 1966 Op 20 mei werd door de Nederlandse Landmeetkundige federatie een studiedag georganiseerd in het nieuwe Aula-complex van de Technische Hogeschool te Delft. Het onderwerp van deze studiedag was een vergelijkend onderzoek tussen de meetlijnenmethode en de voerstraalmethode in vlak land Dit onderzoek staat bekend als de proef Suawoude-Dinther. Een bijzonder aspect hiervan, dat op deze studiedag uitvoerig werd besproken, was de automatisering bij de voerstraalmethode. Na de opening door de voorzitter, Prof. ir. A. J. van der Weele, sprak Prof. ir. G. F. Witt over de opzet van de proefmetingen, de vervaardiging van de rekenprogramma s en de automatische verwerking van de meetgegevens. Hij zette in zijn in-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 54