Het opbergen en terugzoeken van een coördinaat in dit rooster is zeer gemakkelijk. Bijv. y\3 moet worden opgeborgen en teruggezocht als 641,13] x227 moet worden opgeborgen en teruggezocht als 642,28]. Lambda-grootheden. Indien lambda-grootheden gegeven zijn, en dus niet berekend behoeven te worden, kunnen zij in het geheugen worden opgeborgen met behulp van de procedure lamberg. Pi-grootheden. Indien pi-grootheden gegeven zijn, en dus niet berekend behoeven te worden, kunnen zij in het geheugen worden opgeborgen met behulp van de procedure piberg. Invoer-mogelijkheden. Ingevoerd kunnen worden coördinaten, in twee verschillende stelsels; natuurlijke logaritmen van lengteverhoudingen en hoeken met de procedure piberg; natuurlijke logaritmen van lengten of lengte getallen, en argumenten en richtingen met de procedure lamberg. Afhankelijk van de parameter p die in deze procedure optreedt, wordt aan de ingevoerde grootheid de betekenis toegekend, die overeenkomt met de toelichting bij de formules (4-i)-(4-6) Volgorde van invoeren. De eerste drie getallen op de getalband moeten zijn nz het aantal punten waarvan de coördi naten gegeven zijn of berekend worden «lam het aantal A-grootheden dat gegeven is of berekend wordt «pi het aantal li-grootheden dat gegeven is of berekend wordt. De gegeven grootheden kunnen hierna worden ingevoerd in een volgorde, die door de programmeur wordt bepaald. Het verdient aanbeveling «lam en «pi iets te overschatten, daar veelal niet precies kan worden overzien hoe groot het aantal is van de verschillende grootheden die in de berekening voorkomen. Geeft men voor «lam resp. «pi een te kleine waarde op, dan meldt het programma dit met de uitdrukking ,,«lam te klein opgegeven" resp. ,,«pi te klein opgegeven". Tevens worden nog de parameterwaarden gegeven van de grootheid die het laatste is opgeborgen. Schoonmaken van registers. Er staan twee procedures ter beschik king voor het brengen van roosters en tellingen in de begintoestand. 240

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 6