305 rasters een zeer groot aantal kleurnuances kan bereiken. De lijnen, de contouren, het schrift en de symbolen blijven ongerasterd. Het rasteren kan fotomechanisch geschieden door gebruik te maken van een camera, een vergrotingsapparaat, een contactraam of door plakrasters. Gebruik van optische rasters in de camera is minder aan te bevelen in verband met de vrij moeilijke berekening van de rasterpunten en de onzekerheid in de opname, waardoor men de nuances niet altijd voldoende in de hand heeft. Om dezelfde reden zal men een dekking van 50% bij een puntraster zoveel mogelijk vermijden, want door de mogelijkheid van plaatselijke sluiting kan brokkeligheid van punten ontstaan, waardoor het beeld wolkerig wordt. Deze moeilijkheden worden geheel voorkomen door gebruik te maken van een lijnraster, waarmede zonder bijzondere moeilijk heden een egale dekking van 50% is te bereiken. Gekruiste lijn- rasters kunnen een dekking geven van 75%, terwijl een dergelijk raster bij terugcontacten een dekking kan geven van 25%. Op deze wijze wordt een kleurtrap verkregen met rustige tinten en voldoende onderling onderscheid. Wil men het aantal kleurtrappen met enkele vergroten, dan kan worden uitgegaan van een contact- raster, opgebouwd uit punten. Het verdient aanbeveling het aantal nuances in één kleur bij gebruikmaken van rasters niet groter te kiezen dan vijf, om het onderscheid tussen de diverse nuances voldoende tot uitdrukking te laten komen. Wil men het aantal nuances vergroten, dan kan dit doelmatiger geschieden door het toepassen van een grijze krachttoon of door het gebruik van dekwit. Ook is het mogelijk om door het gebruik van bijzondere raster- vormen het aantal mogelijkheden nog verder uit te breiden. Het fotografisch rasteren kan geschieden door de niet te rasteren delen af te dekken (maskeren). Dit systeem is aangewezen bij gebruik van camera of vergrotingsapparaat. Ook de te rasteren delen kunnen worden gemaskerd; dit systeem is geschikt voor de toepassing in contactramen. Het maskeren kan ook geschieden door gebruik te maken van het peel-coat-systeem. Ook kan afdekken geschieden op de drukplaat vóór het etsen. Voor het pasleggen kan gebruik worden gemaakt va's paskruizen of ponsgaten. Omkeren van stuk ken, die voor een bepaalde bewerking verkeerd staan, kan geschie den in de camera met behulp van een optisch omkeer-systeem, het toepassen van tussenkopieën op astralon of door middel van zeer dunne film. 4. Kaartschrift Naast de rasters (die als symbolen fungeren) is het kaartschrift als een van de belangrijkste elementen van de kaartinhoud te beschou wen. Men maakt onderscheid tussen de techniek van het samen stellen van kaartschrift en het plaatsen van de namen en getallen in de kaart. Reeds lang bestaat de tendentie tot vereenvoudiging van het schrift op kaarten in de grotere schalen. Dit betekent dat het Romein- en het Rondschrift steeds minder worden gebruikt en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 15