3°6 vervangen gaan worden door de schreefloze letter (blok- of draad- letter). Laatstgenoemde lettersoorten zijn eenvoudig en zakelijk van vorm en zullen, omdat ze niet domineren, het kaartbeeld in het algemeen niet storen, terwijl ze ook voor het programmeren geschikt zijn. Het met de hand tekenen van letters is een tijdrovende bezigheid, die eigenlijk (helaas?) niet meer past in deze tijd van „productie verhoging door automatisering en mechanisering". Het is daarom niet verwonderlijk dat de belangstelling voor en de toepassing van de mechanische kaartbeschrijving steeds toeneemt. Een reeds zeer lang bestaand hulpmiddel bij het tekenen van letters zijn de bekende letter- en cijfersjablonen. Deze kunnen echter nauwelijks in verband worden gebracht met het begrip mechani satie. Het tekenen met de zgn. letterpantografen kan als een half mechanische methode worden beschouwd. In de hierbij te gebruiken sjablonen zijn de letters slechts ten dele in de kunststofstrook uit gediept. Van het bijbehorende „pantograafje" wordt de aan het einde van de arm aanwezige geleidestift in de „gleuven" van de letters geplaatst. Aan de andere arm is een pennetje bevestigd. Door de stift de letters te laten volgen, tekent het pennetje deze op de kaart. Met de letterpantograaf kan men de grootte en de stand van de letters regelen. Bekende merken zijn o.m. Leroy (Keuffel Esser) en Duograph (Filler Fiebig). Een veel toegepaste mechanische methode is het „plakken" van namen die op film of papier zijn vastgelegd. Hiervoor wordt een fotografische letterzetapparatuur gebruikt, waarmede de woorden worden samengesteld. De volgende typen zijn in gebruik: a. De Photonymograph (Barr and Stroud). Het instrument bevat een ronde metalen houder waarin een glazen schijf wordt geplaatst. Op deze schijf zijn de letters in negatief beeld aangebracht. Door de houder te draaien, kan letter na letter worden ingesteld en het gewenste woord worden gevormd. Na het instellen wordt een licht bron ingeschakeld en wordt de letter via een prisma en een camera op een lichtgevoelige film geprojecteerd. Door de afstand lens-film te veranderen, kan de grootte van de letters worden geregeld. Bij gebruik van de standaardschijven varieert deze van i tot 10 mm. De letters, cijfers en overige symbolen zijn in drie concentrische cirkels op de schijf gerangschikt. Met behulp van een hefboompje kiest men de gewenste cirkel. Elke schijf kan 285 symbolen bevatten. Een automatische spatie-regeling zorgt voor een goede letter verdeling. Deze regeling kan tevens met de hand worden gewijzigd. b. De Letterphot. Dit zet-apparaat bevat eveneens een letter- schijf, doch deze is in de projectorkop aangebracht. Ook hier wor den de letters vergroot of verkleind geprojecteerd op fotografisch papier of film. De letterhoogte kan continu worden gevarieerd van 0,8 tot 11 mm. De standaardschijven bevatten een aantal verschil lende lettertypen. De vorm en uitvoering van de Letterphot ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 16