3°8 N.V. te Voorburg). De namen worden uit de film gesneden en op de kaart geplakt. Het is vanzelfsprekend ook mogelijk het uitgesneden stukje film met een vloeibare transparante gom op de kaart te plakken. Het nadeel van deze werkwijze is evenwel dat ze meer tijd vergt dan het direct plakken met de waslaag. Bovendien moet zeer zorgvuldig worden gewerkt, wil men het morsen van de gom, met alle gevolgen daarvan, voorkomen. Het voordeel is, dat de op deze wijze geplakte tekst zich belangrijk steviger aan het kaartmateriaal hecht dan bij gebruik van was. Het fotografisch projecteren van de namen met de Kartolux (Hoh und Hahne, Offenbach) werd reeds in ons vorige artikel genoemd. Dit apparaat woidt met de hand bediend en vindt, vnl. in Duits land, vrij veel toepassing. Een op hetzelfde principe berustend apparaat werd ook in Frank rijk ontwikkeld: de Staphograph (I.G.N., Parijs). De opstelling van het kaartblad is bij dit instrument echter verticaal. De meest recente ontwikkeling in de mechanisering van het aan brengen van schrift op kaarten is de toepassing van het automatisch werkende schriftzet- en plaatsings-apparaat. In plaats dat de mens de toetsen van de schriftzetmachine hanteert, worden die bestuurd door de code van de ponskaart of van de ponsband. Evenzo behoeft de machine voor de plaatsing van een woord op de kaart niet meer door de mens te worden bestuurd; die kan eveneens door zo'n band met ponsgaatjes worden gedirigeerd. Er blijven echter twee fasen in het proces van de beschrijving, die door de mens moeten worden verricht, omdat ze betrekking hebben op de esthetica en de vormleer: het uitzoeken van het geschikte lettertype en de lettergrootte voor de diverse objecten in de kaart en de plaatsing van het woord in het lijnenpatroon van de kaart. Men zou dit de industriële vormgeving kunnen noemen. Een bezigheid die door één persoon in een kaartenfabriek kan worden bedreven, wanneer er een massaproductie van één kaarttype moet worden geleverd. Het complete arbeidsproces in een bedrijf waarin automatisering bij het beschrijven van kaarten wordt toegepast verloopt als volgt a. Het te beschrijven kaartblad (een blad van een topografische kaart bijv.) wordt op de tafel van een elektro-coördinatograaf gelegd. De kaarteerstift plaatst men in de linker bovenhoek van de rechthoek die de plaats van een naam markeert. De X- en Y- coördinaten van de plaats van het woord worden langs elektronische weg in code op een ponsband gezet, evenals de waarde van de hoek die de naam met de Y-richting maakt. (De ponsband wordt in een latere fase van het beschrijvingsproces gebruikt om de machine voor het plaatsen van de namen te sturen.) Het aantal letters voor elk woord, de grootte der spatiëring en het lettertype worden in genummerde volgorde op een lijst geschreven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 18