opgeladen halfgeleider als „ontvanger" negatief gebruikt. Deze materiaal- en tijdbesparende techniek levert in zijn optimale toe passing uitstekende reprodukties, die sneller tot stand komen dan de in offset gedrukte documenten. Voor militaire toepassingen maakt men gebruik van apparaten die het optische, foto-chemische en druktechnische gedeelte in één arbeidsgang uitvoeren. (Zie (29), (30) en (31).) De elektrofotografie is een geduchte concurrent van de diazo- reproduktie geworden, doch alleen voor zover het lijntekeningen en tekst van kleine formaten betreft. Halftoonreproduktie d.m.v. elektrofotografie is nog niet tot volle tevredenheid opgelost. De diazokopie lichtdruk is hier eigenlijk een verkeerd woord; dat heeft in de encyclopedie der grafische technieken een andere betekenis) heeft haar toepassing voor de kaartreproduktie behouden en het is interessant te vernemen hoe deze methode zich bij de kadastrale dienst in Nederland heeft ontwikkeld. Het systeem om van het kadastrale plan via een filmplan repro dukties in de vorm van lichtdrukken ten behoeve van de eigen dienst en voor derden te vervaardigen blijkt goed te voldoen. Het film plan, dat voor alle plans wordt bewaard bij de reproduktie-inrich- ting van het kadaster, die sedert i960 onder het bureau van de Fotogrammetrische dienst ressorteert, wordt zo spoedig mogelijk na het opmaken van de metingsstukken bijgewerkt. (Zie (32).) Sedert enkele jaren worden in afwijking van de oorspronkelijke opzet de lichtdrukken die als veldplans en als netteplans dienen direct na de bijwerking van het filmplan vervaardigd. Behalve dat deze maatregel een spreiding van reproduktiewerk tot gevolg had, werd er bovendien mee bereikt dat zowel de landmeter te velde als de hypotheekbewaarder over een plan kan beschikken dat up to date is. Het aantal filmplans is inmiddels gestegen tot ongeveer 19 000 stuks. Over ca. drie jaar zullen alle kadastrale plans op film zijn overgebracht. Het materiaal dat hiervoor tegenwoordig wordt gebruikt is Auto-reversal film van de firma Gevaert. De lichtdrukkerij heeft sedert 1956 een tweetal nieuwe machines gekregen. O.m. ter ontlasting van deze machines, die ook vaak werden gebruikt (men kan misschien ook zeggen misbruikt) voor het reproduceren van kleine stukken in een grote oplage, is ca. twee jaar geleden overgegaan tot aanschaffing van een kleine offsetmachine. Het heeft geen reële zin een reproduktie-apparaat bij de Kadas trale dienst op te bouwen, waarvan in principe de behandeling van een opdracht tot reproduktie a la minute wordt verlangd, als de aanvoer van originelen en de afvoer der reprodukties daar niet mee in overeenstemming is. Daar het openbaar vervoer in deze nog nauwelijks aan de miniemste eisen kon voldoen en ook door de vele ernstige beschadigingen van kostbare kadastrale stukken, is in 1963 overgegaan tot het exploiteren door de Fotogrammetrische dienst van het kadaster van een snel eigen vervoer. Twee maal per 3io

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 20