week worden in principe bij alle bureaus van de landmeetkundige dienst, de hypotheekbewaringen, de ruilverkavelingskantoren enz. reproduktie-stukken e.a. afgeleverd of gehaald. Het centrale punt in deze organisatie is Amsterdam. Eén van de verfijningen die in de reproduktie-techniek van de afgelopen tien jaren valt te registreren, is het gebruik van aluminium- platen voor de offsetdruk. In het algemeen kan worden opgemerkt, dat men thans de alu- minium-drukplaat prefereert boven de zinkplaat, omdat men bij het drukken van aluminium een scherper beeld krijgt. De hardheid van aluminium is nl. groter dan van zink, dus de „kom" op de plaat is fijner te maken, met het boven vermelde gevolg. Een ander voordeel van aluminium boven zink is de lagere prijs (aluminium is ca. 50 a 60% goedkoper). De aluminiumplaten zijn ook lichter van kleur. Dit laatste heeft voordelen bij het uitvoeren van correcties op de plaat. Door de fijnere „korn" op de plaat kan tijdens het drukken met veel minder vocht op de plaat worden gewerkt. Dit heeft tot voor deel dat de drukverf veel beter „op kleur" blijft, doordat vrijwel geen water emulgeert met de drukverf. Een klein nadeel van aluminium is dat het niet rekbaar is zoals zinkplaten. Kleine pasverschillen kunnen dus eerder moeilijkheden veroorzaken en bij de voorbereidingen moet dus nog meer op maat vastheid worden gelet. De fijne „korn" op de aluminiumplaat heeft ook nadelen. Eén daarvan is, dat de oplage, die men van één plaat kan drukken, soms slechts ca. 30.000 druks kan belopen. Dit is sterk afhankelijk van de gebruikte verf en de „korn". Men heeft daarin verbetering gezocht en deze gevonden in het zgn. anodiseren van de aluminium platen. Dwz. men brengt langs elektrolytische weg, na het aanbrengen van de „korn", een zeer hard laagje aan op de plaat. Dit laagje, hoofdzakelijk bestaand uit aluminiumoxyde, heeft een zeer grote slijtvastheid. De oplage die van deze zgn. „duraplates" kan worden getrokken, is zeer veel groter dan die van de normale aluminium platen (tot ca. 100 000 druks). De harde slijtlaag op deze platen is bovendien zeer glad en houdt toch het vocht voor het drukken vast, waardoor met nog minder vocht kan worden gewerkt. De drukverf wordt hierbij dus nog minder door het water beïnvloed en de druk is dus gaver en beter op kleur dan bij zinkplaten of normale aluminiumplaten. Ook heeft men zgn. gepresensibiliseerde aluminiumplaten in de handel gebracht. Deze platen zijn voorzien van een gevoelige laag (negatief of positief werkend naar keuze). Ze zijn vooral van belang voor die bedrijven, die niet over een kopieeruitrusting beschikken. De gepresensibiliseerde platen hadden oorspronkelijk als nadeel, dat het gekopieerde en ontwikkelde beeld niet over de gehele plaat van constante kwaliteit bleek te zijn t.g.v. chemische nawerking 3ii

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 21