312 van de gevoelige laag t.g.v. de grote gevoeligheid van de verschillen in lichtintensiteit bij de belichting. Hieraan is thans wel veel ver beterd, maar volmaakt is dit product nog niet. In de vakpers komt men dan ook nog een vrij groot aantal klachten hierover tegen. Resumerend kan dus worden gesteld, dat de aluminiumplaten beslist belangrijke voordelen bieden boven de zinkplaten, waarbij echter thans nog de „duraplates" (zonder gevoelige laag) de voor keur genieten boven de gepresensibiliseerde platen. Het is zelfs in een klein land als Nederland niet mogelijk om het gehele arbeidsveld te overzien. Daarom is het zeer wel mogelijk dat in het hiervóór geschrevene enkele onderwerpen over het hoofd zijn gezien. In grote trekken echter zal het hiervóór gegeven beeld de huidige stand van zaken in Nederland voldoende weergeven, terwijl ook de tendenties van de internationale beweging op dit vakgebied (zij het summier) zijn aangegeven. Zelfs voor een betrekke lijk weinig omvangrijk gebied van wetenschap, dat de cartografie toch is, laat de aan de mens toebedeelde tijd het niet meer toe om alle litteratuur die in de wereld wordt geproduceerd te lezen. Een telling verricht aan de hand van de niet genoeg te prijzen Biblio- theca Cartographica heeft opgeleverd dat er over de afgelopen tien jaren per jaar 1500 publikaties (boeken en artikelen) verschijnen. Men zou dus per dag vier publikaties moeten lezen om, gesteld dat men daarbij gezond bleef, „bij" te blijven. In dat licht bezien meent de Werkgroep voor Kaartreproduktie er in meer dan één betekenis goed aan te hebben gedaan de hoofd lijnen van een tienjarige ontwikkeling in dit vak in het bovenstaande weer te geven. Litteratuur (1) Werkgroep voor Kaartreproduktie: De moderne techniek van het vervaardigen van kaarten. K. en L. i957> blz. 82-114. (2) Gigas, E.: Zweite Internationale Kartografische Konferenz, Chicago 1958. Nachr. aus dem Karten- und Vermessungs- wesen, Reihe I, Heft nr. 7, 1958, blz. 7-17- (3) Kort verslag van de op 13 september 1958 te Delft gehouden oprichtingsveigadering van de Kartografische Sectie van het K.N.A.G. T.A.G. 1959. blz. 85- (4) Koeman, C.Cartografie. K. en L. 1959» blz275-281. (5) Koeman, C.: Kort verslag van het eerste congres van de Association Cartographique Internationale. T.A.G. 1901, blz. 331-332. (6) Van Zuylen, L.Verslag van de tweede internationale cursus voor kaartreproduktie gehouden te München van 3-10 oktober i960. K. en L. 1961, blz. 30-44. (7) Van Roermond, J. A. C. E.: Een nieuwe methode van kaart vervaardiging bij de Topografische dienst in Nederland. K. en L 1961 blz. 157-181. (Dit artikel verscheen in verkorte vorm onder de titel „The application of modem cartography by the

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1966 | | pagina 22